Architektura
ARCHITEKTURA

Najpiękniejszy hotel na świecie jest... w Lidzbarku. To hotel „Krasicki” na zamku

 • Komentarze

Najpiękniejszy hotel na świecie

Najpiękniejszy hotel na świecie – czyli hotel „Krasicki” na gotyckim zamku w Lidzbarku Warmińskim

Fot: Piotr Ostrowski
 • Najpiękniejszy hotel na świecie
 • Najpiękniejszy hotel na świecie – czyli hotel Krasicki
 • Hotel Krasicki
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim

Nie do wiary! Po raz pierwszy hotel z Polski zebrał najważniejsze nagrody w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli. Czterogwiazdkowy hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim uzyskał 1. miejsce w kategorii architektura i design – zarówno w skali Europy jak i świata. Zobacz jak wygląda najpiękniejszy hotel na świecie, który powstał w gotyckim zamku!

Tego jeszcze nie było – w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli, International Best Hotel Awards – startowało ok. 100 europejskich hoteli i kilkaset światowych. Wszystkich rozgromił hotel Krasicki z Polski, który jest perłą niewielkiego 16-tysięcznego Lidzbarka Warmińskiego na Mazurach

Polski hotel zebrał aż trzy nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii „Best new hotel construction and design” w Europie i na świecie.

najlepszy hotel na świecie

Z pewnością tym, co ujęło jury konkursu jest klimat hotelu na Mazurach. Powstał on w zaadaptowanych i zmodernizowanych budynkach podzamcza, tuż obok Zamku Biskupów Warmińskich. Ten ostatni jest jedną z najpiękniejszych budowli obronnych w Polsce. Gotycka bryła zamku z XIV wieku stoi na zielonej wyspie otoczonej przez wody Łyny i Symsarny.

Podzamcze przez lata było zaniedbane i popadało w ruinę. Składa się z trzech brył ustawionych po bokach kwadratowego placu. Jedno ze skrzydeł stanowi barokowy pałac, który niegdyś pełnił funkcje sądu.

Kosztem 60 milionów podzamcze przemieniło się w czterogwiazdkowy hotel ze 124 pokojami i sporym centrum SPA. Autorami projektu przebudowy są olsztyńscy architekci Katarzyna i Grzegorz Dżus.

hotel Krasicki w zamku

Projektantom modernizacji udało się wydobyć walory zabytkowych murów i detali, które zestawili w połączeniu z dyskretnymi nowoczesnymi rozwiązaniami. Środkowe skrzydło, które było najmocniej zniszczone – zyskało całkowicie szklana fasadę. To w niej umiejscowiono wejście główne. Z recepcji poprzez wielkie przeszklenie widać cały dziedziniec podzamcza – a w oddali – Zamek Biskupów.

Aby powiększyć kubaturę hotelu architekci postanowili podpiwniczyć cały dziedziniec, tam zbudowano basen z centrum SPA.

We wnętrzach hotelu na zamku dominuje historia miejsca, nie tylko w postaci oryginalnych elementów z przeszłości, ale i nowych, nawiązujących do gości twierdzy. I tak wykładziny w hotelu to rozpikselowane nadruki planet i gwiazd, bo w lidzbarskim zamku swego czasu bawił sam Kopernik. Postać biskupa Krasickiego obecna jest natomiast w formie fototapet.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: Piotr Ostrowski
Data publikacji: 24.01.2012 16:54
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.