Architektura
ARCHITEKTURA

Najpiękniejszy hotel na świecie jest... w Lidzbarku. To hotel „Krasicki” na zamku

 • Komentarze

Najpiękniejszy hotel na świecie

Najpiękniejszy hotel na świecie – czyli hotel „Krasicki” na gotyckim zamku w Lidzbarku Warmińskim

Fot: Piotr Ostrowski
 • Najpiękniejszy hotel na świecie
 • Najpiękniejszy hotel na świecie – czyli hotel Krasicki
 • Hotel Krasicki
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim
 • Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim

Nie do wiary! Po raz pierwszy hotel z Polski zebrał najważniejsze nagrody w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli. Czterogwiazdkowy hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim uzyskał 1. miejsce w kategorii architektura i design – zarówno w skali Europy jak i świata. Zobacz jak wygląda najpiękniejszy hotel na świecie, który powstał w gotyckim zamku!

Tego jeszcze nie było – w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli, International Best Hotel Awards – startowało ok. 100 europejskich hoteli i kilkaset światowych. Wszystkich rozgromił hotel Krasicki z Polski, który jest perłą niewielkiego 16-tysięcznego Lidzbarka Warmińskiego na Mazurach

Polski hotel zebrał aż trzy nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii „Best new hotel construction and design” w Europie i na świecie.

najlepszy hotel na świecie

Z pewnością tym, co ujęło jury konkursu jest klimat hotelu na Mazurach. Powstał on w zaadaptowanych i zmodernizowanych budynkach podzamcza, tuż obok Zamku Biskupów Warmińskich. Ten ostatni jest jedną z najpiękniejszych budowli obronnych w Polsce. Gotycka bryła zamku z XIV wieku stoi na zielonej wyspie otoczonej przez wody Łyny i Symsarny.

Podzamcze przez lata było zaniedbane i popadało w ruinę. Składa się z trzech brył ustawionych po bokach kwadratowego placu. Jedno ze skrzydeł stanowi barokowy pałac, który niegdyś pełnił funkcje sądu.

Kosztem 60 milionów podzamcze przemieniło się w czterogwiazdkowy hotel ze 124 pokojami i sporym centrum SPA. Autorami projektu przebudowy są olsztyńscy architekci Katarzyna i Grzegorz Dżus.

hotel Krasicki w zamku

Projektantom modernizacji udało się wydobyć walory zabytkowych murów i detali, które zestawili w połączeniu z dyskretnymi nowoczesnymi rozwiązaniami. Środkowe skrzydło, które było najmocniej zniszczone – zyskało całkowicie szklana fasadę. To w niej umiejscowiono wejście główne. Z recepcji poprzez wielkie przeszklenie widać cały dziedziniec podzamcza – a w oddali – Zamek Biskupów.

Aby powiększyć kubaturę hotelu architekci postanowili podpiwniczyć cały dziedziniec, tam zbudowano basen z centrum SPA.

We wnętrzach hotelu na zamku dominuje historia miejsca, nie tylko w postaci oryginalnych elementów z przeszłości, ale i nowych, nawiązujących do gości twierdzy. I tak wykładziny w hotelu to rozpikselowane nadruki planet i gwiazd, bo w lidzbarskim zamku swego czasu bawił sam Kopernik. Postać biskupa Krasickiego obecna jest natomiast w formie fototapet.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: Piotr Ostrowski
Data publikacji: 24.01.2012 16:54
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.