Architektura
ARCHITEKTURA

Największa ekspozycja w kraju – wystawa stała dla bryły Muzeum Historii Żydów Polskich

  • Komentarze

Panorama z wnętrza wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Galeria Paradisus Iudaeorum  fot. M. Starowieyska, D. Golik

Panorama z wnętrza wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Galeria Paradisus Iudaeorum

fot. M. Starowieyska, D. Golik

Scenografia zajmuje aż 7 tysięcy mkw ścian we wnętrzach bryły. Poszczególne elementy wyposażone są dodatkowo w 250 specjalistycznych projektorów multimedialnych, natomiast całość rozjaśniona jest jest ok. 1,5 tysiącami sztuk oświetlenia LED. Tak w liczbach przedstawia się wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Scenografia i projektcje multimedialne dla Nowoczesnego Muzeum

Ekspozycja dla Muzeum Historii Zydów Polskich  to największa tego typu atrakcja zrealizowana dotąd w kraju. Wystawa, o charakterze narracyjnym, została otwarta 28 października. Nad jej realizacją, prezentującą 1000 lat historii narodu żydowskiego na ziemiach polskich, pracowała pracownia architektoniczna Nizio Design International.

W bryle projektu Rainera Mahlamäki znajduje się 8 galerii muzealnych. Projektanci odtworzyli historię głównie przy pomocy nowych form, przedmiotów i materiałów. Zabytków w obiekcie jest stosunkowo niewiele.

Do stworzenia scenografii użyto nowatorskich rozwiązań technologicznych. Pojawiło się sporo prototypów, które nigdy wcześniej nie były wykorzystywane w tego typu ekspozycjach. Wystawa pełna jest pasywnych i aktywnych stanowisk multimedialnych: projektorów, mebli, malowideł i elementów dekoracyjnych. Wszystkie części wykonywane były przez zespoły architektów, grafików, rzemieślników, artystów plastyków i wizualizatorów. Każda galeria stylizowaną jest na konkretną epokę i opowiada jej żydowską historię. Za projekt scenografii odpowiada Nizio International Design, czyli architekt Mirosław Nizio i ok. 40 pracowników biura. Studio pracowało nad projektem i realizacją wystawy stałej od 2011 do 2014 roku.

8 galerii wystawy stałej - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Otwierająca ekspozycję galeria Las to instalacja inspirowana legendami związanymi z osiedleniem się Żydów na ziemiach polskich. Kolejna galeria nosi nazwę Pierwsze spotkania. Opowiada ona o losach żydowskich osadników od 960 do 1500 roku. Tłem dla galerii są malowidła wykonane przez artystów i konserwatorów. Koncepcje grafik powstały na komputerze po czym zostały przeniesione na papier w skali 1:50. Galerię Paradisus Iudaeorum, ukazującą Złoty Wiek społeczności żydowskiej, zdobi interaktywna makieta Krakowa i Kazimierza. Jej produkcja trwała 6 miesięcy

 Misterna konstrukcja składa się z ponad tysiąca elementów. Umieściliśmy w niej interaktywne ekrany, a na makietę rzucane są multimedialne projekcje. Całość pokazuje, jak działała żydowska gmina – mówi Mirosław Nizio.

Kolejna galeria to Miasteczko. Ukazuje ona typowe wnętrza domu, karczmy i straganu z żydowskiego targowiska z XVII i XVIII wieku. Centralnym punktem galerii jest zrekonstruowana drewniana bima oraz jej dach i zdobione sklepienie synagogi z Gwoźdźca. Okres od pierwszego rozbioru Polski aż do 1914 roku ukazuje galeria Wyzwania Nowoczesności. Znajduje się tu m. in. symboliczny pusty tron z emaliowanego szkła oraz sala stylizowana na halę dworca kolejowego, która przypomina o wkładzie Żydów w budowanie sieci kolejowej, ale także o ich masowych migracjach. Jest tu także kopia bramy fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi.

Galeria Na żydowskiej ulicy to dwudziestolecie międzywojenne i rekonstrukcja dawnej ulicy Zamenhofa w skali 1:1. Na sześciometrowych białych elewacjach wyświetlane są projekcje multimedialne z grafiką dawnych fasad budynków. Wyświetlane są tu szyldy restauracji, warsztatów i sklepików, a z ulicy można wejść do sali stylizowanej na kino czy kawiarnię.  

II wojna światowa przedstawiona jest w galeri Zagłada. Projektanci unikają dosłowności i przedstawiana przerażąjących obrazów. Jest tu więcej symboliki: ciemna kolorystyka i stłumione światło, wąskie korytarze i pochyłe ściany, rdzewiejąca stal, która wydaje odgłosy pod stopami odwiedzających. Te elementy wzmagają nastrój niepokoju i dramatu. Budują one wyraźny kontrast między tą a pozostałymi częściami ekspozycji. Ostatnia galeria to Powojnie. Poświęcona jest okresowi po 1945 roku. Tutaj prezentowana jest m.in. działalność klubów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz skutki powojennych pogromów i antysemickiej nagonki władz PRL.

Prace projektowe trwały 1,5 roku, natomiast budowa ekspozycji zajęła ponad 2 lata.

Tworzenie projektu zazębiało się z realizacją wystawy stałej. Choć na początku mogło się wydawać, że realizacja tego rodzaju przedsięwzięcia w tak niedługim czasie, może być niewykonalna, to stanęliśmy na wysokości zadania – mówi Mirosław Nizio.

W realizacji i pracach budowlanych brało udział około 100 osób ze strony podwykonawców. W konstrukcji wykorzystano takie materiały jak drewno, beton czy stal, które z biegiem lat, w sposób szlachetny, nabierać będą wyrazu. Troska o nowoczesne rozwiązania muzealne i wykończeniowe detale oraz funkcjonalność zaowocowała powstaniem bnajwiększej w Polsce ekspozycji narracyjnej.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.