archirama.pl

Największe bryły LEGO

LEGO buduje nowe biurowce. Architektura wnętrz ma zachęcać pracowników do wspólnej pracy – i zabawy, a bryła ma się kojarzyć z budowlą z duńskich klocków

Nowe biura LEGO. Atrium

Nowy biurowiec LEGO w Billund (Dania). Atrium ze schodami w zółtym kolorze

Fot: C.F. Møller - materiały prasowe

Produkcja zabawek to poważny biznes, zwłaszcza w przypadku tak znanych marek jako LEGO. Duńskie przedsiębiorstwo założone w latach 30. ubiegłego wieku jako rodzinna firma zatrudnia obecnie ok. 17000 osób i zarabia miliard dolarów rocznie. Po chudych latach na początku XXI wieku firma znów się rozrasta, zatrudnia nowych pracowników. I potrzebuje więcej miejsca. 

Nowa bryła

W duńskim mateczniku LEGO ma powstać nowy kompleks biurowy. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna C.F. Møller. Biurowce będą mieć 52 000 mkw, a otaczać ma je park dostępny także dla mieszkańców miasta. Zielony teren obsadzony zostanie miejscowymi gatunkami roślin. Planowane jest też zachowanie rosnących na terenie działki drzew, w tym starych sosen. Projektanci zaplanowali także zielone dachy nad całą bryłą, a także zieleń we wnętrzach.

Architektura wnetrz w stylu LEGO

Obszerna, pełna kolorów strefa wejściowa ma być urządzona w taki sposób, by kojarzyła się ze światem LEGO. Mają być w niej umieszczone przeskalowane elementy zestawów: wielkie cegiełki, figurki i pojazdy. Także kolory dobrane zostały na wzór nasyconych, jasnych barw. W holu charakterystycznym elementem będą jaskrawożółte schody i świetliki w dachu, kojarzące się z oglądanymi od dołu wypustkami klocków.

Zrównoważony rozwój i zabawa

W troszczącej się o środowisko Danii nowy biurowiec szanującej się firmy musi być energooszczędny. Projektanci zapewnili także dostęp naturalnego światła do wszystkich pomieszczeń biurowych, co narzuciło usytuowanie obiektu. W trosce o jakość życia pracowników i wizerunek firmy inwestor zdecydował się na rozbudowane przestrzenie przeznaczone na odpoczynek. Na pewno nie zabraknie w nim charakterystycznych zestawów duńskich klocków, ale przedstawiciele firmy mówią też o zajęciach sportowych i budowaniu relacji między współpracownikami. Pole do mini-golfga na dachu, sale ćwiczeń, zajęcia fitness to niektóre z nich. Obecne biuro LEGO wyposażone jest m.in. w wielką rurę-zjeżdżalnię łączącą piętra i kieszonkowy park drzewek bonzai na stołach jednego z pomieszczeń – w nowym gmachu można się spodziewać jeszcze bardziej nietypowych elementów wystroju.
Biuro ma być wizytówką firmy, odwiedzaną przez przedstawicieli oddziałów rozsianych po kilkudziesięciu krajach świata.

Nowa siedziba LEGO
Projekt: C.F. Møller
Lokalizacja: Billund:
Powierzchnia: 52 000 m kw
Konstrukcja: Niras
Generalny wykonawca: KIRKBI A/S

Nowy biurowiec LEGO ma być otoczony ogólnodostęnym parkiem

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: C.F. Møller - materiały prasowe
Data publikacji: 8.07.2016 16:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!