Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty. ZAHA HADID. Najlepsze mosty na świecie. Zobacz jakie mosty buduje się na świecie!

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty. Najwyższe i najdłuższe mosty na świecie. Oto największe mosty świata, również PROJEKTU ZAHY HADID!

 • Komentarze

Sheikh Zayed w Abu Dabi. Styl Zahy Hadid jest na tyle charakterystyczny, że rozpoznamy go na pierwszy rzut oka

Sheikh Zayed w Abu Dabi. Styl Zahy Hadid jest na tyle charakterystyczny, że rozpoznamy go na pierwszy rzut oka

Fot: Christian Richters
 • Harbour Bridge w Sydney - jego stalowa konstrukcja, została misternie utkana jak pajęcza sieć
 • Harbour Bridge w Sydney -nabiera piękna również dzięki oświetleniu
 • Sheikh Zayed w Abu Dabi. Styl Zahy Hadid jest na tyle charakterystyczny, że rozpoznamy go na pierwszy rzut oka
 • Most Zahy Hadid zarówno w fazie projektu jak i po zakończeniu budowy imponuje swoim kształtem
 • Zaha Hadid zaprojektowała most, który ma bić kolejne rekordy w świecie architektury, znowu jej się udało spełnić ten cel

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty. Architekci z całego świata wyprzedzają się w pomysłach zaprojektowania największego, najdłuższego, najwyższego, czy najsmuklejszego mostu na świecie. Dzięki temu często jesteśmy świadkami odkrywania nowych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych. Zobaczcie, jakie mosty buduje się na świecie! Jaki most zaprojektowała Zaha Hadid.

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty: most w Dubaju pobije niejeden rekord

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty. W 2008 roku nowojorska pracownia FXFOWLE wygrała konkurs na zaprojektowanie mostu w Dubaju. Jak wszystko co obecnie powstaje w ZEA tak i most musi być wyjątkowy, najdłuższy i największy aby świat architektury dalej gonił współczesne miasto architektury. Dlatego projektanci zaproponowali wybudowanie mostu najdłuższego, a zarazem najwyższego mostu łukowego na świecie. Dzięki smukłej formie w jakiej zaprojektowano most, wydaje się on lekki. Architekci oparli całą konstrukcję na łuku, który przypomina pofalowaną linę, która leży na ziemi i nagle zostanie ruszona. Tworzy się dzięki temu złudzenie fali. Tak też wygląda most SHEIKH RASHID BIN SAEED CROSSING (bo tak brzmi jego oficjalna nazwa). Warto wspomnieć, że w moście mają się zawierać również dwie linie metra!

>> Zobacz najlepsze mosty w Polsce !

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty: Harbour Bridge w Sydney

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty. Harbour Bridge to jedna z największych atrakcji turystycznych w Sydney. Wystarczy na niego popatrzeć aby go zapamiętać. Jest to z pewnością jeden z najpiękniejszych mostów na świecie. Jego niezwykła stalowa oparta na łuku konstrukcja wprawia w zachwyt każdego. Most liczy 1150 metrów długości. Otwarty został już w 1932 roku. Częściowo konstrukcja mostu opiera się na podporach wybudowanych na brzegach rzeki. Środkowa część mostu, dla zachowania stabilności została podwieszona na linach. Dodatkowa atrakcją jest możliwość wpięcia się na sam wierzchołek stalowego łuku!

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty: Most w Abu Dabi prosto od Zahy Hadid

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty. Zaha Hadid zaprojektowała most oddający całkowicie jej styl architektoniczny. Charakterystyczne obłości i fale towarzyszą także mostowi Sheikh Zayed w Abu Dabi. Nazwa mostu pochodzi od nazwiska byłego prezydenta kraju. Budowa mostu zakończyła się sukcesem i sam most okrzyknięto najtrudniej skonstruowanym mostem na świecie liczącym 842 metry długości i 64 metry wysokości (w najwyższym punkcie). Architekci tworząc kształt mostu inspirowali się nieregularnymi kształtami wydm pustynnych. Poza atrakcyjnym kształtem mostu charakterystyczne będzie jego oświetlenie uwydatniające wszystkie kształty zaprojektowane przez Zahę Hadid.

>> Tak buduje się w Chinach!

Czas na najdłuższy most na świecie

Co zobaczyć: najpiekniejsze mosty. Najdłuższy most na świecie nie mógł powstać w innym miejscu niż Chiny. Danyaang – Kunshan Grane Bridge liczy aż 164, 8 km długości i 80 metrów szerokości! Most jest częścią szybkiej kolei Pekin – Szanghaj. Prace nad najdłuższym mostem świata trwały cztery lata. Wyczekiwane otwarcie nastąpiło w czerwcu 2011 roku. Warto dodać, że most budowało aż 10 000 pracowników, a budowa kosztowała 8,5 mld dolarów! Konstrukcja mostu opiera się głównie na rozmieszczonych regularnie betonowych podporach na rzecze. Co pewien czas zauważamy pylony, które zamontowany aby możliwe było przepłynięcie pod mostem – w miejscu pylonów nie ma już podpór.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: michaelk / Wikimedia Commons, Render © Zaha Hadid Architects, Christian Richters, Jj Harrison / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.06.2013 13:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.