Architektura
ARCHITEKTURA
Najwyższy wieżowiec świata

Najwyższy budynek świata powstanie w 90 dni?

 • Komentarze

Sky Tower

Sky City ma mieć 220 kondygnacji i 838 metrów wysokości. Będzie oferował ponad milion metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Fot: materiały prasowe

Dzięki budowie z prefabrykowanych elementów chińczycy zapowiadają, że tempo budowy najwyższego wieżowca świata wyniesie pięć kondygnacji na dobę. Sky Tower ma mieć 838 metry wysokości. Oznacza to, że od najwyższego wieżowca świata Burji Khalifa będzie wyższy o 10 metrów.

Najwyższy wieżowiec świata ma stanąć na południowym wschodzie Chin w mieście Changsha, ale wciąż nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Mimo to inwestor zapowiada, że chciałby rozpocząć budowę jeszcze w tym roku.

Najwyższy wieżowiec na świecie

Sky City ma mieć 220 kondygnacji i 838 metrów wysokości. Będzie oferował ponad milion metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Wewnątrz znajdzie się 17 tysięcy mieszkań, hotel na 1000 miejsc, szpital, szkoła, biura. Komunikację z ziemią ma zapewnić ponad 100 wind.

Jednak to co wzbudza największe emocje wśród architektów i konstruktorów to tempo budowy, jakie zamierza narzucić wykonawca.

Zobacz najwyższe wieżowce Europy

Pięć pięter na dobę

Jak zapewnia firma BSB, inwestycja może być prowadzona w tempie pięciu kondygnacji na dobę. Konstruktorzy zamierzają bowiem budować wieżowiec przy pomocy elementów prefabrykowanych. Mają już zresztą doświadczenie w tego typu inwestycjach. W zeszłym roku oddali do użytku 30-piętrowy wieżowiec, który został zbudowany w 15 dni (zobaczcie film).

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 22.11.2012 15:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.