Architektura
ARCHITEKTURA

Najwyższy wieżowiec - biurowiec w Austrii został właśnie oddany do użytku. Wiedeń w cieniu czarnej wieży

 • Komentarze

Nowy drapacz chmur w Wiedniu

Wieżowiec DC Tower I. Fot. DC Towers ©Michael Nagl

 • Nowy drapacz chmur w Wiedniu
 • Czarny wieżowiec na tle zabudowy Wiednia Fot. DC Towers ©Michael Nagl
 • Taras na najwyższej kondygnacji wieżowca DC Tower I
 • Plac przed biurowcem DC Tower I.
 • Monumentalne wejście do wieżowca DC Tower I w Wiedniu
 • DC Tower I, kwiecień 2013 - trwa budowa

Zapomnijcie o secesyjnych kamieniczkach! Nowoczesna architektura Wiednia ma nową twarz. Czarny wieżowiec DC Tower I wznosi się nad pięknym modrym Dunajem i  góruje nad Wiedniem

Koniec lutego 2014 był ważnym czasem dla fanów nowoczesnej architektury w Wiedniu.  Najwyższy w Austrii wieżowiec o funkcji biurowej DC Tower I został oficjalnie oddany do użytku. Wieżowiec znajduje się w wiedeńskim Donau-City, za mostem na Dunaju, ale dominuje nad całym miastem. Drapacz chmur ma 250 metrów wysokości, łącznie z wieńcząca go iglicą. Liczy 60 pięter. Większą część wieżowca zajmują biura, ale kondygnacje 3-15 zajął czterogwiazdkowy hotel, dysponujący także restauracjami na 57 i 58 pietrze. Jeśli tylko chmury nie przepływają niżej, restauracja daje możliwość podziwiania Wiednia z niecodziennej perspektywy. Inwestor nie zamyka możliowści zmian; pietra 53-56 mieszczą wprawdzie biura, ale aranżacja wnętrz pozwala na łatwą zmianę przeznaczenia poieszczeń. Być może, miejsce bur za jakiś czas zajmą luksusowe apartamenty.

Wieżowiec to prawdziwa czarna wieża, wysoka i smukła. Średnia szerokość budynku to tylko 28 metrów, długość – mniej niż 60. DC Tower I łatwo rozpoznać dzięki efektownej, łamanej elewacji, okrytej czarnym szkłem. Wieżowiec spełnia wyśrubowane warunki energooszczędności i wydajności, ma sznsę na uzyskanie certyfikatu ekologicznego LEED na poziomie złotym albo platynowym.
Budowa trwała zaledwie 3 lata, a koszt wybodowania nowego symbolu Wiednia szacowany jest na 300 milionów euro.

Projekt wieżowca przygotowała pracownia architektoniczna Dominique‘a Perrault, znanego francuskiego architekta, twórcy m.in. Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu, welodromu w Berlinie i ratusza w Innsbrucku.

Jedynka obok nazwy wiezowca nie jest przypadkowa. Do 2016 roku obok czarnego drapacza chmur wyrośnie kolejny - DC Tower II.

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 4.03.2014 14:53
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.