archirama.pl

Najwyższy wieżowiec - biurowiec w Austrii został właśnie oddany do użytku. Wiedeń w cieniu czarnej wieży

Zapomnijcie o secesyjnych kamieniczkach! Nowoczesna architektura Wiednia ma nową twarz. Czarny wieżowiec DC Tower I wznosi się nad pięknym modrym Dunajem i  góruje nad Wiedniem

Nowy drapacz chmur w Wiedniu

Wieżowiec DC Tower I. Fot. DC Towers ©Michael Nagl

Koniec lutego 2014 był ważnym czasem dla fanów nowoczesnej architektury w Wiedniu.  Najwyższy w Austrii wieżowiec o funkcji biurowej DC Tower I został oficjalnie oddany do użytku. Wieżowiec znajduje się w wiedeńskim Donau-City, za mostem na Dunaju, ale dominuje nad całym miastem. Drapacz chmur ma 250 metrów wysokości, łącznie z wieńcząca go iglicą. Liczy 60 pięter. Większą część wieżowca zajmują biura, ale kondygnacje 3-15 zajął czterogwiazdkowy hotel, dysponujący także restauracjami na 57 i 58 pietrze. Jeśli tylko chmury nie przepływają niżej, restauracja daje możliwość podziwiania Wiednia z niecodziennej perspektywy. Inwestor nie zamyka możliowści zmian; pietra 53-56 mieszczą wprawdzie biura, ale aranżacja wnętrz pozwala na łatwą zmianę przeznaczenia poieszczeń. Być może, miejsce bur za jakiś czas zajmą luksusowe apartamenty.

Wieżowiec to prawdziwa czarna wieża, wysoka i smukła. Średnia szerokość budynku to tylko 28 metrów, długość – mniej niż 60. DC Tower I łatwo rozpoznać dzięki efektownej, łamanej elewacji, okrytej czarnym szkłem. Wieżowiec spełnia wyśrubowane warunki energooszczędności i wydajności, ma sznsę na uzyskanie certyfikatu ekologicznego LEED na poziomie złotym albo platynowym.
Budowa trwała zaledwie 3 lata, a koszt wybodowania nowego symbolu Wiednia szacowany jest na 300 milionów euro.

Projekt wieżowca przygotowała pracownia architektoniczna Dominique‘a Perrault, znanego francuskiego architekta, twórcy m.in. Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu, welodromu w Berlinie i ratusza w Innsbrucku.

Jedynka obok nazwy wiezowca nie jest przypadkowa. Do 2016 roku obok czarnego drapacza chmur wyrośnie kolejny - DC Tower II.

Data publikacji: 4.03.2014 14:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!