Architektura
ARCHITEKTURA
Najwyższy wieżowiec w Warszawie

Najwyższy wieżowiec w Uni Europejskiej powstanie w Warszawie – zaprezentowano ostateczny projekt

 • Komentarze

Wieżowiec Varso

Varso powstanie wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej

Fot: Grupa HB Reavis - materiały prasowe
 • Wieżowiec Varso
 • Wieżowiec Varso
 • Wieżowiec Varso
 • Wieżowiec Varso
 • Wieżowiec Varso
 • Wieżowiec Varso

Na konferencji 11 stycznia, zaprezentowano makietę z projektem nowego warszawskiego wieżowca. Jak się okazało będzie to najwyższy drapacz chmur w całej Unii Europejskiej. Projekt renomowanej międzynarodowej pracowni Foster + Partners.

W sąsiedztwie Varso – bo tak będzie nazywać się nowy warszawski wieżowiec, powstaną dwa niższe budynki, zaprojektowane przez polską pracownie Hermanowicz Rewski Architekci. Nieprawdziwe okazały się wcześniejsze doniesienia Internetu, które mówiły, że wieżowiec będzie nosić nazwę Chmielna Business Center.

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie przy warszawskim Dworcu Centralnym

Varso powstanie wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Budowa już się rozpoczęła, a jej zakończenia możemy spodziewać się w 2020 roku. Wieża głównego wieżowca wraz z iglicą osiągnie planowaną wcześniej wysokość 310 metrów. Będzie tym samym pierwszym budynkiem w stolicy wyższym od Pałacu Kultury i Nauki.

Wieżowiec będzie miał 53 piętra, ukryte za szklaną elewacją. Największą atrakcją nowego drapacza chmur będzie taras widokowy, znajdujący się na 230 metrach. Pozwoli to na obejrzenie PKiN z góry. Z restauracji na 46. i 47. piętrze budynku będzie można podziwiać panoramę Warszawy.

Dwa biurowce w sąsiedztwie wieżowca projektu polskiej pracowni

Jednym z założeń niższych budynków Varso jest stworzenie nowej, śródmiejskiej pierzei wzdłuż ul. Chmielnej. Na dachach biurowców powstaną zielone tarasy, gdzie znajdą się przestrzenie odpoczynku dla pracowników firm działających w budynkach. Budynki zaprojektuje pracownia architektoniczna Hermanowicz Rewski Architekci.

Co wyróżnia projekt Varso?

Nowy wieżowiec nie będzie utrudniać komunikacji pieszej u zbiegu ulic Al. Jana Pawła II i Chmielnej. Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. W pasażach Varso znajda się kawiarnie, restauracje, niewielkie sklepy spożywcze, czy takie usługi jak apteka czy pralnia.

W biurowcu powstaną nowoczesne miejsca pracy. Planowane jest między innymi otwarcie jednego z największych centrów co-workingowych w Warszawie. Lokalizacja wieżowca pozwala na swobodny dojazd do niego komunikacją miejską, powstanie nowa ścieżka rowerowa, która ułatwi dojazd cyklistom.

Generalnym wykonawcą Varso jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis.

przeczytaj rowniez
Autor: Grupa HB Reavis - materiały prasowe
Zdjęcia: Grupa HB Reavis - materiały prasowe
Data publikacji: 11.01.2017 14:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.