archirama.pl

Newsweek: „Dynastia” – nieśmiertelny serial ma urodziny

Słynny serial skończył 30 lat. Zestarzał się tak pięknie, że do dziś jest kultowy

Dynastia - serial prod. USA

Dynastia – nieśmiertelny serial z USA ma urodziny. Na zdjęciu trójka głównych bohaterów: potentat naftowy Blake (John Forsythe) i jego kobiety: żona Krystle (Linda Evans) i eksżona Alexis (Joan Collins).

Fot: PAP

Pokaż, nafciarzu, co masz w garażu – tak najkrócej można opisać pomysł, na jaki wpadł David Shapiro. Jeden z twórców serialu „Dynastia” ogłosił niedawno, że ma zamiar nakręcić kinową wersję losów rodziny Carringtonów. Zamierza przenieść bohaterów w lata 60., czyli (prawdopodobnie) do czasów gdy Alexis była żoną Blake’a, a Krystle – jego sekretarką. Chce wyjaśnić, jak głównemu bohaterowi udało się zdobyć bajeczną fortunę.

Wśród rzesz fanów serialu pomysł wywołał mieszane uczucia. Nie żyje już John Forsythe, czyli filmowy Blake, a Linda Evans (Krystle) i Joan Collins (Alexis) nie palą się do projektu. Poza tym wszyscy, którym udało się dotrwać do finałowego odcinka sagi, wiedzą, że większość fortuny odziedziczonej przez Blake’a pochodziła z przemytu dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów (!) i ukrywanych w jaskiniach pod posiadłością rodziny. Jednak „Dynastię” wciąż kochają miliony ludzie na świecie.

W 1981 roku (w Polsce dziewięć lat później) wyemitowano pierwszy odcinek sagi, w którym Blake – właściciel firmy naftowej Denver-Carrington, 48-pokojowej rezydencji, prywatnego odrzutowca, drużyny futbolowej oraz 200 milionów dolarów, zmierzał rolls-royce’em do narzeczonej – Krystle Jennings, by podarować jej diamentowe kolczyki. Z roku na rok tasiemiec, pierwotnie mający nosić tytuł „Ropa”, zdobywał coraz większą popularność (szczególnie od drugiego sezonu, w którym do obsady dołączyła Joan Collins, czyli Alexis), aż w 1985 roku został okrzyknięty najpopularniejszym programem telewizyjnym na świecie. Doczekał się dziesięciu nominacji do Złotych Globów (w tym trzech wygranych) oraz ośmiu do nagrody Emmy. Producentom „Dynastii” jako bodaj jedynym twórcom opery mydlanej udało się namówić 38. prezydenta USA Geralda Forda, by wystąpił w jednym z odcinków. Z kolei Ronald Reagan przyznał kiedyś publicznie, że założył się z żoną o to, jak potoczą się losy bohaterów serialu.

czytaj całość >>>

Źródło: Newsweek
Autor: Dorota Malesa - Newsweek
Zdjęcia: PAP
Data publikacji: 15.06.2011 17:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!