Architektura
ARCHITEKTURA

Newsweek: Skubaniec Scooby-Doo ma 42 lata

  • Komentarze

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Ma 42 lata i zarobił już kilkaset milionów dolarów. Poza tym jest psem i kochają go dzieciaki. To Scooby-Doo

Kynolodzy są w tej kwestii zgodni – Scooby-Doo jest dogiem niemieckim o żółtym umaszczeniu, o tyle osobliwym, że ma czarne łatki na grzbiecie, zazwyczaj niewystępujące u tej rasy. Najważniejsze jest jednak to, że kochają go dzieciaki. Najnowsze odcinki serialu „Brygada detektywów” właśnie ukazały się w Polsce i świetnie się sprzedają, a w październiku będzie miała premierę nowa pełnometrażowa animacja „Scooby-Doo! Epoka pantozaura”. Gdy byłem świadkiem kłótni dwójki dzieciaków o ostatnią płytę „Scooby-Doo! i mumia”, zapytałem, dlaczego tak szaleją na punkcie tego psa. – Bo jest strasny i smiesny! – odparła uczestniczka awantury.

Kultowy psi bohater

I nie mogła lepiej tego ująć. Dokładnie tak wymyślił psa twórca kreskówki, dziś 73-letni Fred Silverman, wówczas dyrektor programowy stacji CBS odpowiedzialny za pasmo dla dzieci. W 1969 roku Silverman – znudzony dominującymi w Ameryce animacjami o superbohaterach – zapragnął stworzyć zupełnie inną bajkę. Gdy pewnego dnia w samolocie usłyszał piosenkę Franka SinatryStrangers in the Night”, a konkretnie ostatnią frazę „Doo Be Doo, Be Doo”, wymyślił gadającego po ludzku czworonoga o imieniu Scooby-Doo.

Tak narodził się kultowy dziś psi bohater. Producentami wykonawczymi projektu zostali twórcy „Flinstonów”, czyli duet Hanna-Barbera, zaś odpowiedzialnym za narysowanie bohatera oraz jego przyjaciół został przyjaciel Silvermana i główny rysownik studia Iwao Takamoto. Jego znajomy miał doga niemieckiego, o którego odwadze wielokrotnie opowiadał w towarzystwie. Rysownik chciał zakpić z kolegi, narysował więc doga, który jest tchórzem i obżartuchem. Reszta bohaterów to: blondyn Fred – przystojniak z college’u w białym sweterku i z apaszką na szyi, Velma – klasyczna okularnica, która pozjadała wszystkie rozumy, Daphne – kokietka w fioletowych sukienkach i Kudłaty (właściciel Scooby’ego) – klasowy fajtłapa.

czytaj całość >>>

Źródło: Newsweek
Autor: Robert Ziębiński - Newsweek
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.07.2011 12:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.