Architektura
ARCHITEKTURA

Newsweek: Ukraina – zbudujemy stadiony, zasłonimy śmieci

  • Komentarze

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Jakie Euro, jaka Europa? Tutaj w nocy prąd wyłączają – pomstują Ukraińcy, gdy władze martwią się, jak kraj wypadnie w oczach świata  

Przy drodze z Doniecka do ośrodka treningowego najlepszego, ukraińskiego klubu Szachtara Donieck na środku zielonego stepu stoi niewielki, biały namiot. Od przykurzonej szosy prowadzi do niego... czerwony dywan. Wszystko dla donieckich urzędników. Dumnie kroczy po nim wicegubernator obwodu donieckiego i inni oficjele. Zupełnie nie rozumieją rozbawienia zagranicznych dziennikarzy dywanem rozłożonym na środku łąki. Urzędnicy chcieli tylko zaprezentować pokazowy namiot dla kibiców na Euro 2012. Na poddonieckim stepie mają stanąć tysiące takich namiotów. Oczywiście nie będą do nich prowadziły czerwone dywany, bo to przywilej zarezerwowany dla władzy.

Pokazówka w Doniecku dobrze obrazuje stan przygotowań do europejskiego turnieju. Ukraińcy rzeczywiście starają się zdążyć na czas ze wszystkimi projektami. I nie ma wątpliwości, że lepiej lub gorzej, ale stadiony, lotniska, hotele zostaną wybudowane. Niestety, poza tym po Euro 2012 nie pozostanie nad Dnieprem nic więcej. Przygotowania do mistrzostw miały być na Ukrainie okazją do wielkiej zmiany, początkiem cywilizacyjnego awansu. W odróżnieniu od Polski, która już jest w Europie i martwi się jedynie tym, by nie wypaść gorzej niż Austria cztery lata temu, dla Ukrainy organizacja turnieju jest wyjątkowym – i możliwe, że na długo ostatnim – testem z cywilizacyjnych przemian. Szansą na wyjście z europejskiej poczekalni na salony. Przygotowania miały pokazać sprawność administracji, jej otwartość na krytykę społeczną, przywiązanie do demokratycznych wartości. Tymczasem jak na dłoni widać, że Euro jest traktowane jak plan pięcioletni z czasów ZSRR.

czytaj całość >>>

przeczytaj rowniez
Źródło: Newsweek
Autor: Michał Kacewicz z Kijowa
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 6.07.2011 12:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.