archirama.pl

To nie muzeum architektury nowoczesnej. To budynek komendy policji [ZDJĘCIA]

Policja z Madrytu ma smak, styl i wyczucie dobrej architektury. Tamtejsi policjanci pracują w nowoczesnym budynku dopracowanym w każdym detalu przez hiszpańskich architektów. Szkoda, że polska policja nie może cieszyć się komisariatami o takiej architekturz.

Szklana komenda policji 1

Ta pełna szkła i metalu komenda policji to architektoniczna wizytówka miasta. Niestety w Hiszpanii

Fot: Ángel Baltanás/Voluar Arquitectura slp

Nowoczesna komenda to dzieło architektów z Voluar Arquitectura S.L.P. Ogólna konstrukcja projektu jest odpowiedzią na jego otoczenie. Budynek jest cofnięty od linii działki, pozostawiając wolną publicznej przestrzeń, która umożliwia swobodny ruch pieszym. To symboliczna ciągłość miasta i pokazanie obywatelowi, że budynek użyteczności publicznej, tradycyjnie uważany za zamknięty i hermetyczny, jest dostępny dla wszystkich. Z drugiej strony, architekci starali się, aby budynek wpisywał się w architekturę miasta, tworząc wizerunek nowoczesnej budowli.

Już z daleka fasada nadaje budynkowi wyraz przejrzystego. Specjalna szklana elewacja pozwala kontrolować poziom światła dostający się do wnętrza budynku. Zastosowane panele w ciągu dnia ograniczają nadmiar światła słonecznego. Jednocześnie umożliwiają iluminacje w nocy. Budynek dosłownie świeci pozwalając zajrzeć do środka. Anodyzowane aluminium sprawia wrażenie, że budynek ciągle się zmienia w zależności od pory dnia i roku.

>>Zobacz najlepsze i największe lotniska świata

Fasada sprawia również, że budynek wygląda inaczej w zależności od pozycji obserwatora. Wewnątrz, wszystkie pomieszczenia przeznaczone do pracy są zorganizowane wokół przestrzeni wysokiego patio wnętrze. Architekci podkreślają, że tak powstaje dialog między obszarami prywatnym i publicznym. Wnętrze ma charakter panoptikum zarówno poziomo i pionowo.

Architekci: Voluar Arquitectura S.L.P - Pablo Rodríguez Mesa, Borja Lomas Rodríguez, Teresa Gómez Benito, Alfredo Diez Torre, Noemí Martínez Pozo, Lorenza Grandi, Juan Carlos Argüello
Lokalizacja: Madryt, Hiszpania
Powierzchnia: 6,770 m2
Foto: Ángel Baltanás, Voluar Arquitectura

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Ángel Baltanás/Voluar Arquitectura slp
Data publikacji: 25.07.2012 15:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!