Architektura
ARCHITEKTURA
Centrum Kopernik. Centra Nauki w Polsce

Nie tylko Centrum Kopernik w Warszawie. Białystok, Gdynia i Wrocław też będą miały centra nauki

  • Komentarze

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – nowa ikona stolicy wyrosła tuż nad Wisłą

Fot: Marcin Czechowicz

Otwarte z hukiem warszawskie centrum Nauki Kopernik stało się inspiracją dla realizacji projektów centrów nauki w pozostałych miastach Polski. Po Warszawie swoje centra nauki na wzór Kopernika budują: Wrocław, Gdynia i Białystok. Pojawił się nawet pomysł, aby każde miasto wojewódzkie posiadało swoje Centrum Nauki. Tempo, w jakim buduje się obecne centra nauki, wskazuje, że realizacja takiego pomysłu stała się bardzo prawdopodobna.

Centrum Kopernik w Warszawie

„Wielki Wybuch”, jaki towarzyszył otwarciu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pokazał czego możemy się spodziewać od tak ogromnego założenia. 20 tys m2 powierzchni w przeciągu roku ma zobaczyć przeszło pół miliona zwiedzających. Budynek projektu Jakuba Kubca, założyciela pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury stworzył budynek, który zachwyca każdego. Po pierwsze jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej, który został zlokalizowany tak blisko brzegu Wisły. Po drugie, budynek swoim wyglądem bez trudu komponuje się z naturalnym krajobrazem okolic Wisły. Swoim kształtem nawiązuje do dużej skały, która została zepchnięta na brzeg rzeki. Ogrody i tarasy dodają budynkowi naturalności i pozwalają mu pozostać nowoczesnym, ale zarazem wkomponować się w warszawski krajobraz. Pomysłowość w zaprojektowaniu wnętrza i wielość atrakcji – interaktywne zabawy, eksperymenty, poznawanie przestrzeni oraz planetarium, pozwalają zwiedzającym przenieść się w sferę nauki zapominając o teraźniejszości. Mnogość atrakcji sprawia, że aby zobaczyć wszystko, często jeden dzień nie wystarczy, dlatego na zwiedzanie Kopernika zarezerwujmy ich kilka.

>>Polskie biblioteki na światowym poziomie? Oceń sam

Park Naukowo – Technologiczny w Białymstoku

Popularność CNK skłoniła inne miasta do podjęcia się realizacji podobnej inicjatywy. Białystok już od przeszło roku buduje z rozpędem swoje centrum nauki. Na Białostocki Park Naukowo Technologiczny składać się mają dwa budynki: Inkubator Technologiczny i Centrum Technologiczne. Pierwszy ma za zadanie promowanie i pomaganie nowym, ale już funkcjonującym firmom. W drugi z kolei zlokalizowane będą: hala technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne oraz powierzchnia typu „open space” przeznaczona na pomieszczenia biurowe do wynajęcia. Dodatkowo dla inwestorów został przygotowany teren aż 23 hektarów! Budynki zaprojektowane zostały w kolorach szarych z dodatkowym czarnym pasem, który sprawia wrażenie dzielenia budynku na dwa elementy. Bryłowo założenie nie jest bardzo skomplikowane. Budynki zaprojektowane zostały na planach prostokątów i w przestrzeni wyrastają na lekko zmodyfikowane, kilku piętrowe prostopadłościany. Jednak dzięki temu doskonale wykorzystują powierzchnie przeznaczoną pod zabudowę. Atria oraz praktycznie całkowicie przeszklone partery budynków bardzo dobrze doświetlają wnętrze. Jednocześnie takie rozwiązania wprowadzają w założenie nowoczesność i powodują, że są bardziej ekologiczne.

W Gdyni cumuje nowy Pomorski Park Technologiczno - Naukowy

Wrze także na placu budowy Pomorskiego Parku Technologiczno – Naukowego w Gdyni. Do końca 2012 roku mają tu powstać dwa nowoczesne budynki o łącznej powierzchni około 60 tys. m2. Autorem projektu rozbudowy centrum jest biuro AEC Krymow Rogoyska Architekci. Budynek całkowicie wpisuje się w kanon szklanej architektury. Dzięki temu niesamowite wrażenie robią widoczne z zewnątrz stalowe konstrukcje. Jeden z budynków zachował kształt zwykłego prostopadłościanu. Jednak kształt drugiego jest już bardziej skomplikowany. Jedna z elewacji wychodzi, w stronę ulicy, formą przypominającą kadłuby statków. Te 4 powtarzalne elementy wprowadzają w bryłę rytm i harmonię. Głównym celem parku będzie, podobnie jak w Białymstoku, promowani, pomaganie – jednym słowem inkubowanie, młodych firm oraz pozyskiwanie dalszych inwestorów.

„Mały Kopernik” we Wrocławiu

Wrocław jest dumny ze swojego „Małego Kopernika”. Od końca 2011 roku można zwiedzać Humanitarium we wrocławskich Praczach Odrzańskich. Przeszło 30 interaktywnych instalacji skupia się przede wszystkim na przedstawieniu anatomii człowieka i środowiska w jakim żyje. Jest to pierwszy pawilon „Ogrodów Doświadczeń”, na który składać się będzie kilka budynków edukacyjnych o łącznej powierzchni 5 ha. Całe założenie będzie ze sobą połączone ścieżkami edukacyjnymi. Otwarte w grudniu 2011 Humanitarium, jest budynkiem prostym z zewnątrz. Na centralną część założenia składa przeszklony prostopadłościan, do którego dołączono drewniany walec. Jednak wraz z pozostałymi, projektowanymi pawilonami tworzy integralną całość.

>>Przeczytaj wywiad z twórcą warszawskiego Centrum Nauki Kopernik

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 9.05.2012 11:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.