Architektura
ARCHITEKTURA

Nie tylko zielone dachy: małe wiszące ogrody

  • Komentarze

Giardini sospesi, czyli wiszące ogrody we Włoszech

Bryła z metalu, kamienia i żywch roślin, wiszące ogrody w Weronie

Fot: Metrogramma

Włoskie studio projektowe Metrogramma zaprojektowało dla firmy Margraf „wiszące ogrody”, pawilon wystawowy z żywych roślin i marmuru. Projekt nawiązuje do koncepcji Miasta Przestrzennego

Giardini sospesi, czyli wiszące ogrody, to pawilon-stoisko zaprojektowane na targi kamieniarskie Marmomacc 2014 w Weronie.
Konstrukcja pawilonu zbudowana została ze stalowych prętów i przypomina trochę zbrojenia, ale zamiast betonu architekci wykorzystali płyty różnokolorowego marmuru i żywe rośliny. Kamienne elementy zostały rozmieszczone nieregularnie, prostokąty różnych rodzajów marmuru przeplatają się z gałęziami i pędami pnączy. Zielony dach, zielone ściany, a między nimi tradycyjnie kojarzony z włoską architekturą materiał. Projekt przygotowało biuro Metrogramma, działające m.in. w Mediolanie i Moskwie.

Instalacje nawiązują do idei Yona Friedmana i jego koncepcji przestrzennego miasta. Co prawda, w porównaniu ze śmiałymi pomysłami projektana, pawilon wystawowy sprawia wrażenie gadżetu albo modelu, ale przypomina jego podstawowe założenia. Ville Spatiale miało być miastem zawieszonym nad ziemią, zbudowanym z lekkich i tymczasowych brył, tanim i wygodnym dla mieszkańców, a przede wszystkim – zmiennym. Mieszkańcy takiego miasta mogliby budować wielofunkcyjne, przekształcane w razie potrzeby budowle zależnie od aktualnych potrzeb. W wizji Friedmana stała jest tylko wspólna infrastruktura, a to, co indywidualne, zmienia się, osadzona w sieci ponad starą zabudową.
Książka Friedmana Architecture Mobile (1960) zdobyła we Włoszech znaczną popularność, choć jego projekty pozostały wśród licznych architektonicznych utopii.
przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Metrogramma
Data publikacji: 23.01.2015 13:41
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.