archirama.pl

Niecodzienna architektura Modernistycznego Osiedla w Katowicach! Galeria zdjęć

Enklawa modernistyczna to część rozległego kompleksu mieszkalnego Bażantowo w Katowicach. Zobaczcie architekturę modernistycznego osiedla.

Niecodzienna architektura Modernistycznego Osiedla w Katowicach!
Fot: materiały prasowe

Osiedle Bażantów jest rozległym na ponad 20 ha kompleksem mieszkalnym. Zlokalizowane jest na południu Katowic w dzielnicy Kostuchnie. Kompleks ten jest osiedlem typu "miasto w mieście". Obecnie mieszka tam już ponad 1500 mieszkańców, a kompleks od 10 lat wciąż rozwija swoją architekturę. Kolejnym etapem osiedla jest Enklawa Modernistyczna, której budowa ma zakończyć się w II kwartale b.r. W jej skład będą wchodziły modernistyczne, wielorodzinne wille oraz domy w zabudowanie szeregowej.

Charakterystyka architektury Modernistycznej Enklawy

Projektanci z pracowni J.W. Małeccy w założeniu chcieli aby architektura kompleksu nawiązywała do wzorców katowickiego modernizmu, który stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Głównym założeniem modernizmu była prostota i jasność. Idąc w tym kierunku projektanci oparli architekturę enklawy na kontraście białych form wystających przed elewację z grafitowym tłem, które stanowi bryła budynku. W zabudowie pojawią się funkcjonalne, wysokie na 3 metry kondygnacje. Które zostaną doświetlone świetlikami dachowymi. We wnętrzu znajdą się również przestronne klatki schodowe. Całokształt architektury enklawy zaprojektowany został w nastroju lat 30 XX wieku, z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.

Proces budowy modernistycznej Enklawy

Budowa Enklawy Modernistycznej ruszyła w 2011 roku. Cały proces składa się z 3 etapów. Enklawa Modernistyczna  B1 to willa wielorodzinną, w której skład wchodzi 6 mieszkań o metrażach 90 lub 110 mkw. Każde z mieszkań posiada duży balkon oraz dostęp do ogrodu. Część B2 obejmuje 5-cio kondygnacyjny budynek składający się z 12 mieszkań o metrażach 44, 70 i 80mkw. Ostatnia część enklawy B3 składa się z trzykondygnacyjnych domów szeregowych. Każdy z nich posiada dwustanowiskowy garaż oraz ogród. Architektura domów usytuowana jest w kierunku południe-zachód co pozwala na bardzo dobre doświetlenie wnętrz. Prace budowlane maja zostać zakończone w maju b.r.

Autor: Magdalena Manturo
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 5.04.2013 15:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!