Architektura
ARCHITEKTURA

Niektóre rynny działają lepiej od innych – skuteczniej odprowadzając wodę. Dlaczego tak się dzieje?

  • Komentarze

System rynnowy Galeco stal

System rynnowy Galeco stal. Fot. Galeco

Zasada jest prosta – im większa rynna, tym bardziej wydajna. Nie do każdej bryły domu pasują szerokie i głębokie rynny, ale tam, gdzie potrzebna jest skuteczność, warto je wykorzystać

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na wydajność systemów rynnowych wpływa nie tylko ich rozmiar. Liczy się też  właściwe usytuowanie odpływu. Ten element, łączący rynnę z rurą spustową, odpowiada za odprowadzenie zbieranej z dachu wody. Rynna Galeco STAL ma głęboki profil - tzw. kontynentalny. Dzięki czemu jej wydajność jest wyższa, niż w przypadku systemów o tak zwanym profilu skandynawskim. Ten ostatni jest płytszy, więc ryn-ny odprowadzają wodę wolniej.
Aby cały system rynnowy działał wydajnie i skutecznie, projekt instalacji powinien sytuować we właściwym miejscu spust, a więc miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. To, w którym miejscu spust się znajdzie, zależy od bryły budynku i rodzaju dachu. Najlepsze efekty daje centralne usytuowanie spustu. Kiedy znajduje się on na środku systemu rynnowego, odprowadza wodę najszyb-ciej. Mniej wydajnie działa, gdy znajduje się na skraju; ale takie rozwiązanie jest często lepsze ze względów estetycznych. Układ systemu rynnowego powinien być zatem starannie rozplanowany.

Więcej o systemach rynnowych, doborze najlep-szych rozwiązań do konkretnego projektu i obliczanie wydajności systemu >>ARTYKUŁ SPONSOROWANY

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.