archirama.pl

Niesamowita architektura Chin. Nowy pomysł na Szanghaj.

Wyobrażaliście sobie kiedyś możliwość podziwiania miasta z lotu ptaka stojąc ma chodniku? Grupa architektów z biura PincCloud.dk daje nam taką możliwość! Ich projekt Flip City może stać się rewolucją w światowej architekturze.

Idealny pomysł na wypelnienie pustki w mieście

Idealny pomysł na wypelnienie pustki w mieście

Fot: Dzięki uprzejmości biura Pink Cloud

Całkowicie nowy pomysł na Szanghaj

Architekci PinkCloud.dk zostali laureatami konkursu dotyczącego nowego przemyślenia urbanistyki miasta Szanghaj. Prezentowany projekt ma stać się wzorem dla tworzenia urbanistyki pozostałych miast świata. Architekci odwrócili poziomą panoramę miasta do pionu. Dzięki takiemu zabiegowi zagospodarowanie miasta, widoczne kiedyś tylko z lotu ptaka, teraz jest widoczne także z poziomu wzroku człowieka. Projekt ma na celu zagospodarowanie pustek, które w tym mieście często są zapomnianym elementem.

Jak architekci wyobrazili sobie przyszły Szanghaj?

Niezagospodarowane rejony Szanghaju zostałyby wypełnione swoistymi mapami miasta. Projektanci wyobrazili sobie nowy typ organizacji miasta, które od zawsze stawia przede wszystkim na maksymalizację życia i pracy. Martwa przestrzeń zostanie zagospodarowana w sposób ekologiczny, z nastawieniem na rozwój terenów zielonych, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej miasta. Architekci zwrócili także uwagę na problem ludnościowy w Szanghaju. W mieście dominują wieżowce, umożliwiające lokowanie dużej liczby ludności na malej powierzchni, a centrum miasta stało się centrum finansowym, gdzie brakuje powierzchni mieszkalnych.

Zespół z PinkCloud.dk wychodzi z założenia, że „przekręcenie” Szanghaju do pionu, pozwoli na zaprojektowanie budynków wysokich, na małej powierzchni, które będą multifunkcjonalne, a przy okazji staną się interesującym elementem architektonicznym miasta. Projekt zakłada ulokowanie tu funkcji mieszkalnych, handlowych, edukacyjnych, kulturalnych, a nawet infrastrukturalnych. Każdy element odwróconej tkanki miasta zachowa realną skalę i będzie w zasięgu wzroku człowieka spacerującego pobliskimi alejami i chodnikami.

Trójwymiarowe bloki pionowych odzwierciedleń tkanki miasta i pobliskich miejscowości będą także zawierać liczne sale konferencyjne. Atrakcją będą również rozległe miejsca zielone wraz ze sferami publicznymi. Takich miejsc w Szanghaju jest obecnie bardzo mało, dlatego stałyby się zapewne dużą atrakcją dla mieszkańców.

Biuro zaprojektowało na razie siedem takich odwróconych map w skali mikro, które są widoczne z poziomu wzroku człowieka. Każdy blok jest dokładnym odzwierciedleniem widoku miasta widzianego z lotu ptaka. Można powiedzieć, że architekci stworzyli pomysł na funkcjonalne mapy w mieście. Dzięki temu każda osoba będzie mogła zarówno z daleka, jak i bliska prześledzić trasę, którą się porusza bez wyciągania mapy z plecaka. Będzie to czytelne źródło nawigacji dla mieszkańców i turystów.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości biura Pink Cloud, PinkCloud.dk
Data publikacji: 5.07.2012 11:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!