Architektura
ARCHITEKTURA

Niesamowita architektura współczesna Portugalii. Biała bryła, która spływa ze wzgórza

  • Komentarze

Makieta robocza bryły Centre for High Performance Rowing  autorstwa Alvaro Fernandes Andrade

Makieta robocza bryły Centre for High Performance Rowing  autorstwa Alvaro Fernandes Andrade

Fot: Alvaro Fernandes Andrade

Można się domyśleć, że ta bryła znajduje się w Portugalii. Tamtejsi architekci lubują się w architekturze współczesnej w formie białych pudełek, z białymi elewacjami i układem identycznych domków ustawionych obok siebie. Zobaczcie co wyczarował jeden z portugalskich projektantów architektury

Centrum sportowo-rekreacyjne dla wioślarzy

Centre for High Performance Rowing to bryła autorstwa portugalskiego architekta Alvaro Fernandes Andrade zaprojektowana we współpracy z biurem architektonicznym spacialAR-TE. Obiekt znajduje się w miejscowości Vila Nova de Foz Coa w Portugalii. Powierzchnia użytkowa budynku to 8 tys. mkw.

Niestandardowa architektura współczesna spełnia funkcję siedziby szkoleniowej dla olimpijskich wioślarzy. Biała forma przypomina geometrycznego węża, który wije się w zielonym krajobrazie. Architektura wydaje się nawiązywać do wioślarstwa - bryła wygląda jakby spływała razem z „nurtem” wzgórza. Miejsce, w którym powstał obiekt wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aby podkreślić ten fakt, architekt zakopał część budynku w ziemię, podkreślając piękno otaczających łąk.

Obiekt podzielony jest na trzy strefy funkcjonalne. Największa jest cześć środkowa – sypialna, na którą składa się 130 podobnych do siebie pomieszczeń. Doświetlone są poziomymi, wąskimi oknami i świetlikami w dachu. Na pierwszy rzut oka ciężko określić, gdzie znajduje się wejście do rozproszonego w przestrzeni kompleksu. Jest ono zatopione w tunelu, który biegnie równolegle do akademików. Dwie pozostałe przestrzenie zajmują funkcja socjalna i oczywiście - przestrzeń do ćwiczeń.

Budynek został nominowany do II etapu nagrody Miesa van der Rohe 2015 i znalazł się w pierwszej 40.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Alvaro Fernandes Andrade
Data publikacji: 18.02.2015 16:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.