Energooszczędne domy zwykle mają zwartą, prostopadłościenną bryłę. Powód jest prosty, im mniejsza powierzchnia zewnętrzna, tym mniej strat energii. Ubocznym efektem jest jednak monotonia form, ograniczonych zwykle do różnych prostopadłościanów.
Tym stereotypom przeczy zaprojektowany przez koreańską pracownię architektoniczną Unsangdong Architekci zespół budynków, E+ Green Home. Bryła kojarzy się z kompozycją origami. Dachy przechodzą płynnie w zielone ściany. Bryła jest wielobarwna. Z płaszczyznami ekstensywnych ogrodów na dachu sąsiadują panele solarne, okna połaciowe i drewniana okładzina.
Budynek uzyskał certyfikat przyznawany domom pasywnym przez Passivhaus Institut w Niemczech – co oznacza, że zużycie energii w budynku to ok. 10% zapotrzebowania przeciętnego budynku mieszkalnego.
Osiągnięcie tego wyniku było możliwe m.in. dzięki starannie zaprojektowanej bryle i dobrze wykorzystanym materiałom izolacyjnym, wysokiej jakości oszkleniom. E+ Green Home to kompleksowy projekt. Architekci pomyśleli o wprowadzeniu zieleni na dachy i ściany obiektu. Połacie dachowe ukształtowane zostały tak, by efektywnie zbierać wodę opadową. Oczyszczona deszczówka i szara woda jest zbierana i wykorzystywana do podlewania roślin. Według projektantów, w stosunkowo niewielkim budynku wykorzystano przeszło 90 „zielonych technologii”.
Dom inteligentny
Jak przystało na wytwór koreańskich inżynierów, dom jest naszpikowany elektroniką. Sieć 450 czujników składa się na rozbudowany system inteligentnego zarządzania obiektem. System bada na bieżąco parametry środowiska, mierzy temperaturę, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu i działanie wszystkich instalacji.
Autorzy: Unsangdong Architects, Jang Yoon Gyoo, Shin Chang Hoon, Kim Youn Soo; współpraca Choi Young Eun, Kim Ho Jin, Ahn Hye Joon
Lokalizacja: Kyeong Gi, Korea Południowa
Projekt: 2010
Realizacja: od 2011, trwa
