Szklana elewacja i „zielony pałac” - bryła parkingu
Teatr w holenderskim mieście Nieuwegein znajduje się w samym centrum miasta. Elewacja budynku zwraca na siebie uwagę, ponieważ została w całości wykonany ze szkła. Przezroczyste szyby pozwalają zobaczyć wnętrze bryły. W nocy budynek też jest ciekawy, ponieważ świeci się różnymi kolorami. Taki efekt architekci uzyskali poprzez zamontowanie energooszczędnych diod LED.
W architekturze wnętrz budynku widoczne jest swego rodzaju niezdecydowanie architektów co do tego, czy ma on być nowoczesny, czy utrzymany w starym stylu. Widownię wykończono drewnem, przez co ma bardzo tradycyjny charakter. Natomiast design foyer i korytarzy jest nowoczesny, do jego wykończenia użyto połyskliwych, metalowych elementów.
Równocześnie z teatrem obok wybudowano piętrowy parking, z którego korzystają goście teatru. To jest również obiekt o interesującej bryle, z elewacją udekorowaną żywą egzotyczną roślinnością, m. in. bambusem.
Architektura wnętrz i orzech amerykański
W projekcie architektonicznym nowego teatru w Holandii zwraca uwagę użycie nietypowych materiałów wykończeniowych, choć wspomnieliśmy, że budynek jest dzięki temu mniej nowoczesny. Strop i balkon główny teatru architekci wyłożyli panelami akustycznymi z płyt MDF z fornirem z orzecha amerykańskiego.
-Wybraliśmy orzech, aby podkreślić ciepłą atmosferę tego miejsca, sprzyjającą kontemplacji sztuki – powiedział projektant Frits van Dongen. Co ciekawe, ponad 3 tysiące paneli, potrzebnych do prac wykończeniowych, powstało w polskim zakładzie stolarskim. Panele zostały starannie wyselekcjonowane i zamontowane tak, by uzyskać jednolitą kolorystykę ścian. Panele ułożono asymetrycznie na różnych poziomach w ten sposób, by zapewniły dobrą akustykę sali. Orzecha amerykańskiego użyto również do wykonania poręczy dla części balkonów.
W foyer tulipanowiec na topie
Do wykończenia teatru Klaster Sztuki użyto nie tylko drewna orzecha amerykańskiego. W budynku znajduje się, oprócz sceny i widowni, także kawiarnia z widokiem na główny plac miasta oraz trzy foyer. To właśnie ściany foyer zostały wykonane z nietypowego materiału – tulipanowca.
- Zróżnicowanie kolorystyczne tulipanowca amerykańskiego idealnie odzwierciedla interakcje pomiędzy foyer, sceną i widownią – powiedział architekt Patrick Koschuch. W tym wypadku także użyto paneli, tym razem w trzech wymiarach, które zamontowano na metalowej konstrukcji. Jak mówią architekci, bogactwo barw tulipanowca wzmocniło efekt asymetrii. W architekturze wnętrz postawiono również na nowoczesne rozwiązania, m. in. ściany podświetlono diodami LED.
O teatrze w Holandii i designerach
Teatr w Nieuwegein zajmuje powierzchnię 7,5 tysiąca mkw. Znajduje się tam sala widowiskowa, która może pomieścić 700 osób oraz teatr studyjny z widownią na 200 osób. W centrum sztuki, które znajduje się nad teatrem, odbywają się regularnie zajęcia taneczne i aktorskie. Ma ono powierzchnię 1,8 tysiąca mkw.
Projekt nowego teatru Klaster Sztuki to najnowsza praca holenderskiego biura architektonicznego van Dongen – Koschuch Architects and Planners.
Polecamy też inne ciekawe projekty realizowane w Holandii, na przykład modernizacja muzeum w Schiedam, o której niedawno pisaliśmy.
Agnieszka Ochenkowska
