Architektura
ARCHITEKTURA
Nietypowe osiedla

Nietypowe osiedla. Chcielibyście tu mieszkać?

 • Komentarze

Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia

Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia

Fot: PHILIPPE RIZZOTTI ARCHITECTS, SAMUEL NAGEOTTE ARCHITECTURES, OFF ARCHITECTURE (Tanguy Vernet & Manal Rachdi
 • Kształt domków na osiedlu został zaczerpnięty od formy jajka
 • Podoba wam się takie nietypowe osiedle?
 • Architekci uznali kształ jajka za najbardziej energooszczędny
 • Co powiecie na rozwiązanie osiedla Vertical Villages
 • Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia
 • Podoba wam się to nietypowe osiedle?
 • Inspiracją do kształtu projektu były rzymskie akwedukty
 • Podoba wam się słynne osiedle "kapusta" w Creteil pod Paryżem?

Prezentujemy kilka interesujących, a zarazem dziwnych osiedli na świecie. Ich architektura zaskakuje. Narzuca się pytanie czy w takim założeniu dobrze się mieszka lub czy w ogóle da się mieszkać tu mieszkać. Co o tym sądzicie? Macie swoje przykłady dziwnych osiedli?

Osiedla mieszkalne uważa się za jedne z najważniejszych założeń urbanistycznych. Zaprojektowanie takiej przestrzeni wymaga nie tyle pomysłowości w rozwiązaniu budynków, co przemyślanego zakomponowania przestrzeni między nimi aby stworzyć atmosferę przyjazna dużej grupie osób mieszkających na takim osiedlu.

Osiedle inspirowane kształtem jajka

Ten pomysł powstał w biurze Evgeni Leonov Architects. Pasywne domki mają być zlokalizowane w mieście Nottingham w Wielkiej Brytanii. Architektów zainspirował kształt jajka, który a architekturze uważany jest za najbardziej energooszczędną formę zaczerpnięta z natury. Osiedle powstanie na obszarach przemysłowych, gdzie z roku na rok brakuje coraz większej liczby mieszkań. Pomysł ekologicznego osiedla nie jest niczym nowym, jednak, czy chcielibyście mieszkać w budynku o kształcie naciągniętego jajka?

>> Osiedle kukurydza w katowicach!

Mieszkanie w filarach mostu

Innowacyjne rozwiązanie zyskało poparcie jury konkursu i postanowiło nagrodzić projekt architektów z francuskiego biura Samuela Nageotte. Pomysł nowoczesnego osiedla opiera się na bryle mostu, którego filary to bloki mieszkalne. Co więcej most ma Stanowic także ważne połączenie komunikacyjne – na jego górnej części zostanie poprowadzona autostrada. Podoba wam się perspektywa mieszkania pod autostradą?

Osiedle Kapusta w Creteil

Przejdźmy teraz to kilku przykładów nietypowych osiedli, które zostały już zrealizowane. Jednym z nich jest osiedle Les Choux w Creteil (przedmieścia Paryża)Budynki oparte na rzucie koła zostały urozmaicone tarasami przypominającymi połówkę muszli. Osiedle zostało zaprojektowane przez Gerarda Grandval. Potocznie osiedle nazywane jest osiedlem kapustą. Każda z 10 wybudowanych wież ma aż 15 pięter. Założenie zrealizowano na początku lat 70 XX wieku. Był to eksperyment projektowy, mający na celu zaspokojenie współczesnych potrzeb mieszkaniowych.

>> Zobacz też nietypowe osiedle w Pekinie!

Miasto emerytów w Sun City

Osiedle w Arizonie to regularny układ. Nietypowe osiedle składa się z niewielkich domów, każdy z ogródkiem. Dodatkowo uwagę przyciąga ciekawy układ ulic – wszystko zamyka się w kształcie koła. Warto zaznaczyć, że osiedle Sun City to inicjatywa prywatna. O wszystkie potrzeby mieszkańców dbają prywatne firmy, a założenie to nie tylko domki, ale także kina, opieka medyczna i parki. Mimo że osiedle nie było skierowane bezpośrednio dla osób starszych, to jednak średnia wieku w tym miasteczku to 75 lat. Być może aura tego miejsca sprzyja odpoczynkowi dlatego wybierają je głównie osoby starsze. Podoba wam się takie nietypowe rozwiązanie urbanistyczne?

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: EVGENI-LEONOV Architects, Sebfun / Wikimedia Commons, PHILIPPE RIZZOTTI ARCHITECTS, SAMUEL NAGEOTTE ARCHITECTURES, OFF ARCHITECTURE (Tanguy Vernet & Manal Rachdi
Data publikacji: 22.02.2013 09:41
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.