archirama.pl

Nietypowe osiedla. Chcielibyście tu mieszkać?

Prezentujemy kilka interesujących, a zarazem dziwnych osiedli na świecie. Ich architektura zaskakuje. Narzuca się pytanie czy w takim założeniu dobrze się mieszka lub czy w ogóle da się mieszkać tu mieszkać. Co o tym sądzicie? Macie swoje przykłady dziwnych osiedli?

Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia

Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia

Fot: PHILIPPE RIZZOTTI ARCHITECTS, SAMUEL NAGEOTTE ARCHITECTURES, OFF ARCHITECTURE (Tanguy Vernet & Manal Rachdi

Osiedla mieszkalne uważa się za jedne z najważniejszych założeń urbanistycznych. Zaprojektowanie takiej przestrzeni wymaga nie tyle pomysłowości w rozwiązaniu budynków, co przemyślanego zakomponowania przestrzeni między nimi aby stworzyć atmosferę przyjazna dużej grupie osób mieszkających na takim osiedlu.

Osiedle inspirowane kształtem jajka

Ten pomysł powstał w biurze Evgeni Leonov Architects. Pasywne domki mają być zlokalizowane w mieście Nottingham w Wielkiej Brytanii. Architektów zainspirował kształt jajka, który a architekturze uważany jest za najbardziej energooszczędną formę zaczerpnięta z natury. Osiedle powstanie na obszarach przemysłowych, gdzie z roku na rok brakuje coraz większej liczby mieszkań. Pomysł ekologicznego osiedla nie jest niczym nowym, jednak, czy chcielibyście mieszkać w budynku o kształcie naciągniętego jajka?

>> Osiedle kukurydza w katowicach!

Mieszkanie w filarach mostu

Innowacyjne rozwiązanie zyskało poparcie jury konkursu i postanowiło nagrodzić projekt architektów z francuskiego biura Samuela Nageotte. Pomysł nowoczesnego osiedla opiera się na bryle mostu, którego filary to bloki mieszkalne. Co więcej most ma Stanowic także ważne połączenie komunikacyjne – na jego górnej części zostanie poprowadzona autostrada. Podoba wam się perspektywa mieszkania pod autostradą?

Osiedle Kapusta w Creteil

Przejdźmy teraz to kilku przykładów nietypowych osiedli, które zostały już zrealizowane. Jednym z nich jest osiedle Les Choux w Creteil (przedmieścia Paryża)Budynki oparte na rzucie koła zostały urozmaicone tarasami przypominającymi połówkę muszli. Osiedle zostało zaprojektowane przez Gerarda Grandval. Potocznie osiedle nazywane jest osiedlem kapustą. Każda z 10 wybudowanych wież ma aż 15 pięter. Założenie zrealizowano na początku lat 70 XX wieku. Był to eksperyment projektowy, mający na celu zaspokojenie współczesnych potrzeb mieszkaniowych.

>> Zobacz też nietypowe osiedle w Pekinie!

Miasto emerytów w Sun City

Osiedle w Arizonie to regularny układ. Nietypowe osiedle składa się z niewielkich domów, każdy z ogródkiem. Dodatkowo uwagę przyciąga ciekawy układ ulic – wszystko zamyka się w kształcie koła. Warto zaznaczyć, że osiedle Sun City to inicjatywa prywatna. O wszystkie potrzeby mieszkańców dbają prywatne firmy, a założenie to nie tylko domki, ale także kina, opieka medyczna i parki. Mimo że osiedle nie było skierowane bezpośrednio dla osób starszych, to jednak średnia wieku w tym miasteczku to 75 lat. Być może aura tego miejsca sprzyja odpoczynkowi dlatego wybierają je głównie osoby starsze. Podoba wam się takie nietypowe rozwiązanie urbanistyczne?

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: EVGENI-LEONOV Architects, Sebfun / Wikimedia Commons, PHILIPPE RIZZOTTI ARCHITECTS, SAMUEL NAGEOTTE ARCHITECTURES, OFF ARCHITECTURE (Tanguy Vernet & Manal Rachdi
Data publikacji: 22.02.2013 09:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!