Architektura
ARCHITEKTURA

Nieznana architektura Słowenii we wrocławskim Muzeum Architektury

 • Komentarze

Jože Plečnik. Szkice

Jože Plečnik. Szkice. Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

 • Jože Plečnik. Szkice
 • Jože Plečnik, Willa Prelovsek w Lublanie, biblioteka 1931
 • Jože Plečnik, projekty mebli
 • Jože Plečnik, krzesło w Willi Prelovsek w Lublanie
 • Jože Plečnik, projekt wnętrza

Co zobaczyć we Wrocławiu? Warto zajrzeć do Muzeum Architektury! Kto zna – współczesną albo dawną – architekturę Słowenii, bryły najważniejszych budowli Lublany? Muzeum Architektury we Wrocławiu przypomina postać zapomnianego architekta, który zmienił Lublanę w europejską stolicę

Secesja wiedeńska i Otto Wagner

Słoweński architekt Jože Plečnik urodził się w 1872 roku w Lublanie jako mieszkaniec Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Otto Wagnera, jednego z mistrzów wiedeńskiej secesji. Artystyczne podróże po Italii i Francji uzupełniły jego wykształcenie i dały szeroką wiedzę o architekturze historycznej.
W 1911 roku architekt opuścił Wiedeń, przyjmując katedrę w Szkole Rzemiosła Artystycznego w Pradze. Z Pragą związał się na dłużej, z tym miastem wiąże się jedna z jego głównych prac, rekonstrukcja Praskiego Zamku.

Nieznana architektura Słowenii

Być może najważniejszy rozdział w jego twórczości związany jest jednak z rodzinnym miastem. Jože Plečnik wrócił do Lublany w 1921 roku, przyjmując posadę profesora na ponownie otwartym uniwersytecie. Szybko zdobył sobie pozycję najważniejszego architekta w mieście. Otrzymywał większość najważniejszych zleceń architektonicznych, ale jego śmiałe plany rozbudowy miasta wykraczały jeszcze dalej w przyszłość. Do wybuchu II wojny światowej jego koncepcje i wysiłek władz miasta zmieniły Lublanę z prowincjonalnego miasteczka austro-węgierskiego imperium w miasto o własnym charakterze. Jože Plečnik projektował wszystko: gmachy publiczne, place miejskie, domy, mosty i targowiska. Szczególną wagę przywiązywał do architektury sakralnej. W jego dorobku nie brak także projektów pomników, mebli i elementów wyposażenia wnętrz – w końcu jego twórczość kształtowała się pod wpływem secesyjnych idei działa totalnego.

Jože Plečnik: rytm, skala i harmonia

Po wojnie architekt ze względów politycznych stracił swoją pozycję, a jego twórczość została zapomniana. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku odkryto go na nowo.
Muzeum Architektury we Wrocławiu przedstawia twórczość architekta polskiej publiczności. Na wystawie można zobaczyć rysunki i szkice Plečnika, a także obiekty rzemiosła artystycznego i meble zaprojektowane przez architekta. Prezentowane obiekty pochodzą z prywatnych zbiorów doktora Damjana Prelovšeka.
Wystawę „Jože Plečnik. Szkice” będzie można oglądać do 15 czerwca 2014 we wrocławskim Muzeum Architektury.
Więcej informacji: www.ma.wroc.pl

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.