archirama.pl

Nieznana architektura Warszawy: pod dachami kościołów

Mało kto ma okazję chodzić po zakurzonych poddaszach zabytkowych kościołów. Te tajemnicze zakątki przedstawia wystawa plenerowa „Historyczne więźby dachowe kościołów w Warszawie”

Model wieźby dachowej, kościół pw. św. Józefa i Wniebowzięcia NMP, Warszawa

Makieta - model wieźby dachowej, kościół pw. św. Józefa i Wniebowzięcia NMP, Warszawa. Historyczne więźby dachowe kościołów w Warszawie. Wykonał Jerzy Borwiński

Fot: KZ

Wystawę przygotowaną przez biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oglądać można w samym centrum Warszawy, na Nowym Świecie, ledwo kilkadziesiąt metrów od palmy na rondzie Charles'a de Gaulle'a. Wystarczy na chwilę skręcić na dziedziniec. Wystawa przedstawia znane budynki z nieznanej strony. Pod dachami kościołów kryją się niekiedy bardzo interesujące konstrukcje i świetne przykłady dawnej sztuki ciesielskiej.

Na terenie Warszawy – w jej obecnych granicach – wybudowano ponad 80 kościołów. Wiele z nich zostało zniszczonych lub przebudowanych. Co ciekawe, badania wykazały, że zachowała się całkiem pokaźna część dawnych konstrukcji. Są też rysunki i inne archiwalia dające możliwość określenia układu i wyglądu dawnych ustrojów dachowych. Badacze mogą się więc pokusić o przedstawienie rozwiązań wykorzystywanych w bryłach warszawskich świątyń od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne.

Na planszach znalazły się opisy konstrukcji dachowych w kilkunastu kościołach, a także zdjęcia znaków i symboli stosowanych przez dawnych budowniczych i fotografie z kościelnych poddaszy. Oprócz fotografii na wystawie znalazły się także modele wieźby dachowej.
Wystawie towarzyszy publikacja opracowana na podstawie pracy naukowej Macieja Warchoła, przygotowanej  w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy. Autor omawia m.in. 15 historycznych kościołów, które ocalały podczas II wojny światowej, w tym między innymi kościół karmelitów na Krakowskim Przedmieściu (XVII w.), kościół wizytek (XVIII w.) i kościół pod wezwaniem św. Jakuba na Tarchominie (XVIII w.).


Historyczne więźby dachowe kościołów w Warszawie
Dziedziniec Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków
ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie

Autor: KZ
Zdjęcia: KZ
Data publikacji: 6.08.2015 11:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!