archirama.pl

Niezwykła architektura domu nad morzem projektu poznańskiej pracowni Ultra Architects!

Architektura domu jednorodzinnego projektu pracowni Ultra Architects to połączenie surowego betonu i ciepłego drewna. Dom znajduje się w nadmorskiej miejscowości, tuż za pasem wydm. Zobaczcie zdjęcia niezwykłej nadmorskiej posiadłości!

Pięknie zaaranżowane wnętrza zostały utrzymane w naturalnym charakterze

Pięknie zaaranżowane wnętrza zostały utrzymane w naturalnym charakterze

Fot: Jeremi Buczkowski

Architektura. Malowniczy krajobraz nadmorskiej działki, wymagał zaprojektowania budynku o naturalnej architekturze, która wkomponuje się w otoczenie. Bryła nowego domu jednorodzinnego stanęła na terenie o zróżnicowanej topografii, zastępując istniejący tu wcześniej budynek o zbyt małej powierzchni i nieciekawej architekturze. Stary dom zastąpiono nowym, komfortowym obiektem, który stał się miejscem spotkań dla rodziny i ich przyjaciół.

Dom nad morzem – architektura z drewna i betonu

Architekci z pracowni Ultra Architects musieli zmierzyć się z trudami warunkami panującymi na działce. Architektura nowego obiektu wymagała zaprojektowania konstrukcji ciężkiej i szczelnej, która sprosta niestabilności podłoża i wysokiemu poziomowi wód gruntowych. Wymaganiom sprostał beton. Dużą zaletą okazało się wykorzystanie monolitycznej konstrukcji, w jak najbardziej prawdziwy sposób. Stąd beton w swoim naturalnym charakterze widoczny jest we wnętrzach, stając się motywem przewodnim całej koncepcji.

>> Zobacz również projekt niezwykłego domu pod Wrocławiem projektu PL.Architekci!

Wylany żelbet, tworzący monolityczną konstrukcję pozwolił stworzyć jednolitą skorupę. Dzięki temu dom jest stabilny, szczelny, a przede wszystkim bezpieczny. Surowość architektury betonu przełamana została ciepłem i naturalnością drewna.

Drewno w architekturze domu nad morzem

Drewno stało się drugim ważnym materiałem, stanowiącym okładzinę elewacji. Inspirując się deskowaniem żelbetowej konstrukcji, architekci przykręcili w pionie deski analogicznie do systemu deskowania. Dzięki temu architektom udało się osiągnąć specyficzne odwrócenie ról – na zewnątrz pojawiło się drewno, wewnątrz beton obijający drewniany szalunek. Całość założenia uzupełnione zostało blachą, którą można zauważyć w elementach obróbek zewnętrznych i ślusarki okiennej. Wszystkie wykończenia mają odcień grafitu.

Nowy dom jednorodzinny został ustawiony w miejscu istniejącego tu niegdyś obiektu. Pozwoliło to uchronić drzewa przed wycięciem. Od strony południowo – zachodniej znalazło się nawet miejsce dla drewnianego tarasy z wbudowanym grillem.

Architektura wnętrza – każda kondygnacja odpowiada innej funkcji

Dopracowana została również architektura wnętrz. Strefa dzienna, znajdująca się na parterze, stała się jedną, otwartą przestrzenią. Strefa wypoczynku znajduje się na piętrze i została ona podzielona na dwie części. Część od strony morza jest nieco większa i przeznaczona dla właścicieli. W skład tej przestrzeni wchodzi niewielki salonik, sypialnia, garderoba i łazienka. Drugą część piętra, od strony południowej, zajmują trzy, prawie identyczne pokoje gościnne z łazienkami.

Komfortowo zaaranżowano również piwnicę. Poza obowiązkową strefą techniczną znalazło się miejsce dla funkcji rekreacyjnej, a tu możemy skorzystać z basenu i towarzyszących mu funkcji.

 

Autorzy: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski / Ultra Architects

Współpraca: Łukasz Piszczałka, Marta Perlik-Napierała

Powierzchnia: 470 m²

Realizacja: 2013

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Jeremi Buczkowski, Ultra Architects
Data publikacji: 6.12.2013 11:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!