Architektura. Malowniczy krajobraz nadmorskiej działki, wymagał zaprojektowania budynku o naturalnej architekturze, która wkomponuje się w otoczenie. Bryła nowego domu jednorodzinnego stanęła na terenie o zróżnicowanej topografii, zastępując istniejący tu wcześniej budynek o zbyt małej powierzchni i nieciekawej architekturze. Stary dom zastąpiono nowym, komfortowym obiektem, który stał się miejscem spotkań dla rodziny i ich przyjaciół.
Dom nad morzem – architektura z drewna i betonu
Architekci z pracowni Ultra Architects musieli zmierzyć się z trudami warunkami panującymi na działce. Architektura nowego obiektu wymagała zaprojektowania konstrukcji ciężkiej i szczelnej, która sprosta niestabilności podłoża i wysokiemu poziomowi wód gruntowych. Wymaganiom sprostał beton. Dużą zaletą okazało się wykorzystanie monolitycznej konstrukcji, w jak najbardziej prawdziwy sposób. Stąd beton w swoim naturalnym charakterze widoczny jest we wnętrzach, stając się motywem przewodnim całej koncepcji.
>> Zobacz również projekt niezwykłego domu pod Wrocławiem projektu PL.Architekci!
Wylany żelbet, tworzący monolityczną konstrukcję pozwolił stworzyć jednolitą skorupę. Dzięki temu dom jest stabilny, szczelny, a przede wszystkim bezpieczny. Surowość architektury betonu przełamana została ciepłem i naturalnością drewna.
Drewno w architekturze domu nad morzem
Drewno stało się drugim ważnym materiałem, stanowiącym okładzinę elewacji. Inspirując się deskowaniem żelbetowej konstrukcji, architekci przykręcili w pionie deski analogicznie do systemu deskowania. Dzięki temu architektom udało się osiągnąć specyficzne odwrócenie ról – na zewnątrz pojawiło się drewno, wewnątrz beton obijający drewniany szalunek. Całość założenia uzupełnione zostało blachą, którą można zauważyć w elementach obróbek zewnętrznych i ślusarki okiennej. Wszystkie wykończenia mają odcień grafitu.
Nowy dom jednorodzinny został ustawiony w miejscu istniejącego tu niegdyś obiektu. Pozwoliło to uchronić drzewa przed wycięciem. Od strony południowo – zachodniej znalazło się nawet miejsce dla drewnianego tarasy z wbudowanym grillem.
Architektura wnętrza – każda kondygnacja odpowiada innej funkcji
Dopracowana została również architektura wnętrz. Strefa dzienna, znajdująca się na parterze, stała się jedną, otwartą przestrzenią. Strefa wypoczynku znajduje się na piętrze i została ona podzielona na dwie części. Część od strony morza jest nieco większa i przeznaczona dla właścicieli. W skład tej przestrzeni wchodzi niewielki salonik, sypialnia, garderoba i łazienka. Drugą część piętra, od strony południowej, zajmują trzy, prawie identyczne pokoje gościnne z łazienkami.
Komfortowo zaaranżowano również piwnicę. Poza obowiązkową strefą techniczną znalazło się miejsce dla funkcji rekreacyjnej, a tu możemy skorzystać z basenu i towarzyszących mu funkcji.
Autorzy: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski / Ultra Architects
Współpraca: Łukasz Piszczałka, Marta Perlik-Napierała
Powierzchnia: 470 m²
Realizacja: 2013