archirama.pl

Niezwykły mural dla atomowego superkomputera. Fluorescencyjne malowidło ścienne na Centrum Informatycznym Świerk

Na bryle serwerowni Centrum Informatycznego w Świerku pojawił się niezwykły mural. Dzięki użyciu fluorescencyjnych pigmentów malowidło ścienne świeci w nocy!

Murale w Polsce

Dzięki użyciu fosforyzujących pigmentów mural widoczny jest również nocą. Ciemną bryłę budynku oplata wtedy siatka niebieskich linii

Fluorescencyjny mural na elewacjach Centrum Informatycznego w Świerku

Projekt muralu przedstawiającego reaktor jądrowy został wyłoniony w ramach konkursu „Superkomputer z muralem” ogłoszonego jesienią 2013 roku. Jego autorem jest krakowski artysta Olaf Cirut. Niektóre fragmenty muralu zostały pomalowane fosforyzującym pigmentem. Gdy zapada noc, na czarnej bryle Centrum, wyraźnie widać świecący reaktor oraz rozchodzącą się od niego promieniście sieć połączeń.

Połączenie sztuki i techniki na malowidle ściennym

Artyści nawiązali w ten sposób do efektownego zjawiska, jakim jest promieniowanie Czerenkowa, gdy na skutek powstawania elektromagnetycznej fali uderzeniowej emitowane jest światło o niebieskawo-zielonej barwie lub promieniowanie ultrafioletowe. W przyrodzie zjawisko to można obserwować chociażby w błyskach promieni kosmicznych przechodzących przez atmosferę, w technice zaś w reaktorach jądrowych – na przykład jedynym polskim reaktorze, znajdującej się w Świerku badawczej instalacji „Maria”.

Praca w Świerku była dla nas pod wieloma względami wyjątkowa – mówi Olaf Cirut – Niezmiernie rzadko zdarza się, że twórcy dostają tego typu zaproszenia od naukowców, równie niespotykane było to, że dzięki możliwości wykorzystania aż trzech elewacji otrzymaliśmy szansę nie tylko stworzenia obrazu, ale wręcz przedefiniowania całej bryły budynku, która teraz sama zamieniła się w ogromną maszynę obliczeniową – dodaje autor muralu.

Do wykonania ściennego malowidła na elewacji centrum informatycznego wykorzystano 246 litrów farby w 18 różnych kolorach. Łączna powierzchnia elewacji na których wykonano mural wynosi około 568 m2.

Powstający w Świerku superkomputer jest tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki. Wartość całego projektu CIŚ to prawie 98 mln zł. Środki na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Data publikacji: 1.08.2014 09:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!