Już niedługo w Markowej koło Łańcuta rozpocznie się budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Zleceniodawcą jest Muzeum – Zamek w Łańcucie. Realizacją inwestycji zajmie się Skanska, budowa będzie kosztowała ok 5,6 mln PLN i sfinansowana zostanie ze środków budżetu województwa podkarpackiego. Budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów według koncepcji Nizio Design International potrwa do końca marca 2015 roku.
Przedsięwzięcie jest pierwszą tego typu inwestycją upamiętniającą Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Muzeum będzie nosiło imię rodziny Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie dwóch rodzin żydowskich.
Zielony dach muzeum
Przymiarki do budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów zaczęły się kilka lat temu. W 2012 roku podpisano akt erekcyjny przedsięwzięcia. Inwestycja zostanie zrealizowana w centrum Markowej, obok Centrum Kultury i Skansenu. Bryła muzeum zostanie w części pokryta zielonym dachem, a w części blachą Corten.
Ekspozycje w muzeum będą prezentowały dzieje Polaków z Podkarpacia, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy Żydom. Wystawiane eksponaty mają opowiadać o relacjach polsko - żydowskich z czasów przedwojennych, okupacji i powojennych.
Tylko 18 miesięcy na budowę
Jak zapowiada firma Skanska realizująca to przedsięwzięcie budynek muzeum będzie gotowy w ciągu 18 miesięcy. Prace rozpoczną się w październiku 2013 roku i potrwają do końca marca 2015 roku. Oprócz budowy muzeum wykonawca zagospodaruje również teren wokół inwestycji.
Dramatyczna historia rodziny Ulmów
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów powstaje w Markowej, ponieważ właśnie tam w 1944 roku hitlerowcy zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Polaków Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z sześciorgiem ich dzieci. Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem uhonorował rodzinę Ulmów tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2004 roku został odsłonięty pomnik upamiętniający tę historię.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
