Współczesny dom jednorodzinny – energooszczęsność, estetyka i komfort
Dom w miejscowości Ringdalskogen w Norwegii to projekt znanej pracowni architektonicznej Snøhetta. Projekt o nazwie ZEB Pilot House aaprojektowany został tak, aby technologia i architektura współczesna współgrały ze sobą na każdym szczeblu. Cechą charakterystyczną tego domu pasywnego jest jego nachylenie w stronę południa. Architekci zadecydowali o takim dachu, ponieważ to właśnie od południa słońce grzeje najintensywniej. Na powierzchni dachu zlokalizowano panele słoneczne. Solary zapewnią energię potrzebą do użytkowania elektryczności w całym domu.
Dom pasywny to również odpowiednio zaprojektowane ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Ważną rolę w tym projekcie odgrywa orientacja na działce względem stron świata, i wiążące się z nią rozmieszczenie powierzchni szklanych. Istotne są również geometria i kubatura bryły domu oraz odpowiednio dobrane produkty budowlane – np. ściany są grubsze niż w standardowym domu jednorodzinnym i mają ponad przeciętne właściwości termiczne.
Architektura wnętrz domu to nie tylko walory estetyczne, ale również materiały, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego klimatu i jakości powietrza. Dom wyposażony jest w interesujące, zewnętrze atrium z paleniskiem. Ściany, które otaczają to miejsce zbudowane są z cegieł i drewna opałowego. Widok na palenisko doskonale prezentuje się z dużych przeszkleń w jadalni.
Dom otacza ogród, w którym znajduje się basen, prysznic wykorzystujący ciepło z solarów, sauna ogrzewana drewnem oraz pomieszczenie magazynowe, które odgradza jednocześnie teren od sąsiadów. Interesującym elementem krajobrazu jest również część wschodnia ogrodu. Znajdują się tam drewniane klocki z recyklingu tworzące niespotykaną przestrzeń zewnętrzną. Można wykorzystać ją na wiele sposobów, np. na wiosenne grillowanie.
Architekci starali się podjeść do projektowania tego domu dwojako. Po pierwsze miał to być dom jednorodzinny, którego priorytetem jest zapewnienie komfortu i ciepła rodzinnego. Drugą, nie mniej istotną kwestią, była energooszczędność obiektu. To dzięki dwutorowości myślenia, która nieustannie towarzyszyła architektom w procesie projektowym, powstał ten wyjątkowy dom.
Milena Glinojecka