Architektura
ARCHITEKTURA

Norweska pracownia architektoniczna Snøhetta projektuje komfortowy dom pasywny – ZEB Pilot House

 • Komentarze

Dom pasywny ZEB Pilot House w Ringdalskogen (Norwegia) autorstwa pracowni architektonicznej Snøhett

Dom pasywny ZEB Pilot House w Ringdalskogen (Norwegia) autorstwa pracowni architektonicznej Snøhetta

 • Bryła domu pasywnego ZEB Pilot House w Ringdalskogen (Norwegia) autorstwa pracowni architektonicznej Snøhett
 • Ściana wypałniona drewnem opałowym - dom pasywny ZEB Pilot House w Ringdalskogen (Norwegia) autorstwa pracowni architektonicznej Snøhett
 • Schemat przedstawiający systemy energooszczędne - dom pasywny ZEB Pilot House w Ringdalskogen (Norwegia) autorstwa pracowni architektonicznej Snøhett
 • Widok z jadalni na zewnętrzne atrium - dom pasywny ZEB Pilot House w Ringdalskogen (Norwegia) autorstwa pracowni architektonicznej Snøhett
 • Wnętrze - dom pasywny ZEB Pilot House w Ringdalskogen (Norwegia) autorstwa pracowni architektonicznej Snøhett

Znana norweska pracownia architektoniczna Snøhetta zaprojektowała bryłę domu jednorodzinnego o wyjątkowo pochyłej formie. Skąd wziął się ten specyficzny kształt? Otóż biuro projektowe wpiera projektowanie domów pasywnych i budynków o zerowej emisyjności CO2. Skos pozwala na wykorzystanie południowej powierzchni dachu, którą to najmocniej ogrzewają promienie słoneczne. Tam właśnie zainstalowano solary

Współczesny dom jednorodzinny – energooszczęsność, estetyka i komfort

Dom w miejscowości Ringdalskogen w Norwegii to projekt znanej pracowni architektonicznej Snøhetta. Projekt o nazwie ZEB Pilot House aaprojektowany został tak, aby technologia i architektura współczesna współgrały ze sobą na każdym szczeblu. Cechą charakterystyczną tego domu pasywnego jest jego nachylenie w stronę południa. Architekci zadecydowali o takim dachu, ponieważ to właśnie od południa słońce grzeje najintensywniej. Na powierzchni dachu zlokalizowano panele słoneczne. Solary zapewnią energię potrzebą do użytkowania elektryczności w całym domu.

Dom pasywny to również odpowiednio zaprojektowane ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Ważną rolę w tym projekcie odgrywa orientacja na działce względem stron świata, i wiążące się z nią rozmieszczenie powierzchni szklanych. Istotne są również geometria i kubatura bryły domu oraz odpowiednio dobrane produkty budowlane – np. ściany są grubsze niż w standardowym domu jednorodzinnym i mają ponad przeciętne właściwości termiczne.

Architektura wnętrz domu to nie tylko walory estetyczne, ale również materiały, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego klimatu i jakości powietrza. Dom wyposażony jest w interesujące, zewnętrze atrium z paleniskiem. Ściany, które otaczają to miejsce zbudowane są z cegieł i drewna opałowego. Widok na palenisko doskonale prezentuje się z dużych przeszkleń w jadalni.

Dom otacza ogród, w którym znajduje się basen, prysznic wykorzystujący ciepło z solarów, sauna ogrzewana drewnem oraz pomieszczenie magazynowe, które odgradza jednocześnie teren od sąsiadów. Interesującym elementem krajobrazu jest również część wschodnia ogrodu. Znajdują się tam drewniane klocki z recyklingu tworzące niespotykaną przestrzeń zewnętrzną. Można wykorzystać ją na wiele sposobów, np. na wiosenne grillowanie.

Architekci starali się podjeść do projektowania tego domu dwojako. Po pierwsze miał to być dom jednorodzinny, którego priorytetem jest zapewnienie komfortu i ciepła rodzinnego. Drugą, nie mniej istotną kwestią, była energooszczędność obiektu. To dzięki dwutorowości myślenia, która nieustannie towarzyszyła architektom w procesie projektowym, powstał ten wyjątkowy dom.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.