archirama.pl

Nowa architektura bryły Okrąglaka w Poznaniu projektu Marka Leykama

Bryła poznańskiego Okrąglaka została przebudowana i odświeżona. Zobaczcie jaki efekt udało się osiągnąć  architektom z pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Nowa architektura bryły Okrąglaka w Poznaniu projektu Marka Leykama
Fot: materiały prasowe

Bryła Okrąglaka projektu Marka Leykmana została wzniesiona w 1954 roku. Był to pierwszy budynek w Poznaniu, do którego budowy użyto prefabrykatów. Okrąglak to 8-piętrowy walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów. Bryła ta była typowym przykładem PRL-owskiego modernizmu. Początkowo budynek pełnił rolę domu towarowego. Obecnie bryła ma charakter biurowo-usługowy.

Co zmieniło się w bryle Okrąglaka?

Rewitalizacja bryły planowana była od 2008 roku jednak dopiero w 2012 roku udało się zrealizować plany. Przebudowa objęła głównie zmianę elewacji. Odtworzono szarą kolorystykę betonu i wymieniono większość okien. Również architektura wnętrza została odrestaurowana. Odnowione poręcze na nowo zostały zamontowane we wnętrzu. Cały proces rewitalizacji bryły toczył się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Za jego przyczyną zostały zachowane m.in. oryginalny sufit i detale architektury wnętrza takie jak zaokrąglone naroża na zbiegu ścian i sufitu. 

Remont bryły w liczbach

Inwestycja przebudowy bryły Okrąglaka pochłonęła 60 mln zł. W tych kosztach znalazło się m.in. 40 tys. płytek ceramicznych, którymi wyłożono reprezentacyjną klatkę schodową. Wymieniono również 700 okien oraz odświeżono 630 stopni schodów. 

Najlepsza Modernizacja 2012 roku

Bryła Okrąglaka otrzymała nagrodę „Najlepszej Modernizacji roku 2012”. Teraz Okrąglak jest jednym z najciekawszych i najnowszych biurowców klasy A w Poznaniu. Jak wam podoba się zmieniona bryła byłego domu towarowego? Czy chcielibyście aby tam mieściło się wasze biuro?

Autor: Magdalena Manturo
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 2.04.2013 12:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!