Architektura
ARCHITEKTURA

Nowa hala sportowa w Poznaniu od 2pm

  • Komentarze

Architektura wnętrz przyszłego centrum sportowego UAM

Sala do ćwiczeń sztuk walki, kampus UAM w Poznaniu. Projekt architektury wnętrz przygotowała pracownia architektoniczna 2pm

Fot: 2pm, materiały prasowe
  • Bryła nowego centrum sportowego na Morasku w Poznaniu
  • Nowa hala sportowa na Morasku. Rysunki architektoniczne
  • Architektura wnętrz centrum sportowego UAM
  • Architektura wnętrz przyszłego centrum sportowego UAM

Pamiętacie polski pawilon na EXPO w Mediolanie 2015? Autorzy „bryły ze skrzynek na jabłka” zaprojektowali współczesną architekturę nowej hali na Morasku w Poznaniu

Konkurs architektoniczny

Pracownia architektoniczna 2pm zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt kompleksu sportowego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM. Konkurs ogłoszony przez władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu może na dobre zmienić zielony Kampus Morasko.  Położony przy ul. Zagajnikowej i Umultowskiej obszar mieści siedziby kilku wydziałów i archiwum uczelni, w planach jest budowa akademików i kolejnych budynków dydaktycznych. Wielofunkcyjny kompleks sportowy to kolejny element przyszłego miasteczka uczelnianego.
Projekt przewiduję budowę obiektu złożonego z trzech połączonych brył. Wewnątrz budunku znaleźć się ma wielofunkcyjna hala z salą do piłki plażowej, korty tenisowe, sala do judo i sztuk walk. Program funkcjonalny uzupełnia stadion lekkoatletyczny z boiskiem do piłki nożnej, pokrytą tartanem bieżnią, półkilometrowego toru dla rolkarzy z gładką asfaltową nawierzchnią, skoczni i siłowni plenerowej. Na obrzeżach usytuowano ścieżki rowerowe i spacerowe.

Współczesna architektura

Polski pawilon w Mediolanie został uznany za jeden z najbardziej udanych obiektów ostatniego EXPO, mimo krótkiego czasu który mieli do dyspozycji projektanci. Poznańska hala na wizualizacjach przedstawia się całkiem nieźle.  Bryła dzieli się na trzy części o odrębnych funkcjach. Wszystkie moduły łączy elewacja o charakterystycznej „plecionkowej” fakturze. Ściany zewnętrzne mają być pokryte panelami ze stopu w słomkowożółtym kolorze. Wewnątrz mają być zastosowane podobne materiały, a także drewno w naturalnym kolorze. Ozdobą surowego wnetrza może być konstrukcja dachu z drewna klejonego.


Projekt architektoniczny: Michał Adamczyk, Piotr Bylka, Piotr Musiałowski, Krzysztof Nowotka. Współpraca Jacek Rezulski – konstrukcja, Jerzy Łabędzki – instalacje, Izabela Januszewicz – architektura krajobrazu.
przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: 2pm, materiały prasowe, pracownia 2PM
Data publikacji: 29.04.2016 14:29
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.