archirama.pl

Nowa hala sportowa w Poznaniu od 2pm

Pamiętacie polski pawilon na EXPO w Mediolanie 2015? Autorzy „bryły ze skrzynek na jabłka” zaprojektowali współczesną architekturę nowej hali na Morasku w Poznaniu

Architektura wnętrz przyszłego centrum sportowego UAM

Sala do ćwiczeń sztuk walki, kampus UAM w Poznaniu. Projekt architektury wnętrz przygotowała pracownia architektoniczna 2pm

Fot: 2pm, materiały prasowe

Konkurs architektoniczny

Pracownia architektoniczna 2pm zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt kompleksu sportowego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM. Konkurs ogłoszony przez władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu może na dobre zmienić zielony Kampus Morasko.  Położony przy ul. Zagajnikowej i Umultowskiej obszar mieści siedziby kilku wydziałów i archiwum uczelni, w planach jest budowa akademików i kolejnych budynków dydaktycznych. Wielofunkcyjny kompleks sportowy to kolejny element przyszłego miasteczka uczelnianego.
Projekt przewiduję budowę obiektu złożonego z trzech połączonych brył. Wewnątrz budunku znaleźć się ma wielofunkcyjna hala z salą do piłki plażowej, korty tenisowe, sala do judo i sztuk walk. Program funkcjonalny uzupełnia stadion lekkoatletyczny z boiskiem do piłki nożnej, pokrytą tartanem bieżnią, półkilometrowego toru dla rolkarzy z gładką asfaltową nawierzchnią, skoczni i siłowni plenerowej. Na obrzeżach usytuowano ścieżki rowerowe i spacerowe.

Współczesna architektura

Polski pawilon w Mediolanie został uznany za jeden z najbardziej udanych obiektów ostatniego EXPO, mimo krótkiego czasu który mieli do dyspozycji projektanci. Poznańska hala na wizualizacjach przedstawia się całkiem nieźle.  Bryła dzieli się na trzy części o odrębnych funkcjach. Wszystkie moduły łączy elewacja o charakterystycznej „plecionkowej” fakturze. Ściany zewnętrzne mają być pokryte panelami ze stopu w słomkowożółtym kolorze. Wewnątrz mają być zastosowane podobne materiały, a także drewno w naturalnym kolorze. Ozdobą surowego wnetrza może być konstrukcja dachu z drewna klejonego.


Projekt architektoniczny: Michał Adamczyk, Piotr Bylka, Piotr Musiałowski, Krzysztof Nowotka. Współpraca Jacek Rezulski – konstrukcja, Jerzy Łabędzki – instalacje, Izabela Januszewicz – architektura krajobrazu.
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: 2pm, materiały prasowe, pracownia 2PM
Data publikacji: 29.04.2016 14:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!