Architektura
ARCHITEKTURA
ZAHA HADID PROJEKT

NOWY PROJEKT ZAHY HADID: Alan Lu prezentuje wizję wioski olimpijskiej przyszłości

 • Komentarze

Alan Lu SuperStadium Harbin Chiny

Czarnobiała wizja Igrzysk Olimpijskich w Harbinie według Alana Lu.

Fot: dzięki uprzejmości Alana Lu
 • Alan Lu SuperStadium Harbin Chiny
 • Alan Lu SuperStadium Harbin Chiny
 • Alan Lu SuperStadium Harbin Chiny
 • Alan Lu SuperStadium Harbin Chiny
 • Alan Lu SuperStadium Harbin Chiny

Jeszcze nie ogłoszono, kto będzie gospodarzem zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, a już jest koncepcja na kompleks olimpijski w chińskim Harbinie. Alan Lu chwalący się współpracą z biurami takich jak Morphosis czy Zaha Hadid Architects proponuje niezwykle dramatyczną wizję wioski olimpijskiej. Oprócz miejsc o przeznaczeniu ściśle sportowym będzie również zawierać miejsca wypoczynku i rozrywki kulturalnej

Alan Lu jest wyraźnie zainspirowany twórczością swojego poprzedniego chlebodawcy, Zahy Hadid. Jego monochromatyczna wizja wioski olimpijskiej w Harbinie w Chinach, choć rzeźbiarsko dynamiczna i abstrakcyjna, jest bardzo depresyjna w wyrazie. Brakuje w niej ludzkiego ducha, szczególnie we wnętrzu, co jest w opozycji do nastroju igrzysk, które powinny być okazją do pozytywnego współzawodnictwa, tymczasem obiekt proponowany przez architekta wygląda jak miejsce pamięci po wielkiej tragedii.

Koncepcja SuperStadium zakłada, że poziom parteru zajmą biblioteki, muzea, hale wystawowe i sale projekcyjne. Nad nim znajdzie się część związana ściśle z rozgrywaniem igrzysk z czterema arenami sportowymi, zaś najwyższy poziom zajmie deptak dostępny publicznie, przy którym mieścić się będą kawiarnie i sklepy. Poziomy mają dopełniać się wizualnie i przestrzennie, oraz umożliwiać wzajemną obserwację, co pozwoli na śledzenie wydarzeń olimpijskich nie tylko osobom znajdującym się na widowni jednej z aren.

Autor twierdzi, że wieża przeznaczona dla sportowców, znajdująca się na krańcu założenia, po zakończeniu igrzysk będzie pełnić rolę zwykłej nieruchomości. Wypełnia tym samym potrzebę projektowania ekologicznego, w myśl którego nie powinno się produkować jednorazowych śmieci. Przy okazji pomysł ten może zwrócić organizatorom część kosztów przygotowania i prowadzenia Igrzysk Olimpijskich. Zawarcie warstwy kulturalnej na parterze pozwala wprowadzić nieobecne dotąd atrakcje kulturalne do tego dosyć monotematycznego wydarzenia.

Ta odważna wizja o ciekawych założeniach jest kontrowersyjna w prezencji. Czarnobiały świat projektu Alana Lu jest co prawda wizualnie atrakcyjny, jednak oceniając go pod kątem architektury, całkowicie pozbawiony kontekstu i zainteresowania estetyką przyjazną człowiekowi. Poza tym wygląda jak kolejne dzieło Zahy Hadid, przy czym sami oceńcie czy to zaleta czy wada projektu.

przeczytaj rowniez
Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Alana Lu
Data publikacji: 21.07.2011 15:06
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.