Architektura
ARCHITEKTURA

Nowe apartamenty w Oksfordzie

 • Komentarze

Biała bryła nowego budynku, kolegium św. Hildy, Oksford. Konkurs architektoniczny

DRDH, projekt nowych zabudowań dla kolegium św. Hildy w Oksfordzie

Fot: DRDH
 • Biała bryła nowego budynku, kolegium św. Hildy, Oksford. Konkurs architektoniczny
 • DRDH, detal elewacji nowego budynku
 • Elewacja z czerwonej cegły, półksiężycowato wygięta bryła
 • Kampus kolegium św Hildy w Oksfordzie - rzeka, oiska, mnóstwo zieleni
 • Dziedziniec między bryłami budynków, Oksford
 • Hall Mcknight, projekt zabudowań kolegium św. Hildy
 • Elewacja od strony rzeki, budynki kolegium św. Hildy
 • Konserwatywna architektura projektu biura Tim Ronalds

Oksford nie mieści zainteresowanych nauką studentów i stawia nowe budynki. Trwa konkurs architektoniczny, a pięć pracowni zakwalifikowanych do finału przedstawiło swoje projekty

Kolegium św. Hildy to jedno z kolegiów wchodząccych w skład oksfordzkiego uniwersytetu, jednej z najstarszych uczelni na świecie. Samo kolegium powstało w 1893 roku, pierwotnie przeznaczone było wyłącznie dla kobiet. Żeński charakter zachowało długo, ustępując przed wprowadzeniem koedukacji dopiero w 2008 roku. Zainteresowanie studiami jest duże. Kolegium może się zresztą pochwalić nie tylko wynikami w nauce czy sławnymi absolwentami, ale też wyjątkowo malowniczym położeniem. Uczelniane budynki stoją wśród zieleni nad brzegami rzeki Cherwell. Wprost z „akademika” można zejść do należących do wydziału łodzi zacumowanych przy stromym brzegu.

Kampus ma zostać już wkrótce rozbudowany z okazji 125-lecia kolegium. Kontekst miejsca wymaga rozważnego podejścia, w końcu Oksford jest znany nie tylko z osiągnięć naukowych, ale też ze swojego wizerunku. W grę nie wchodzi więc żadna ekscentryczna bryła. Z drugiej strony, współczesna architektura jest mile widziana. Krótko mówiąc, architekci muszą zręcznie lawirować między przeciwnymi biegunami.
 
Władze uczelni zdecydowały się na ogłoszenie konkursu architektonicznego, prowadzonego przez specjalizującą się w tej dziedzinie firmę Malcolm Reading Consultants. Spośród 19 zaproszonych uczestników, do finału zakwalifikowało się ostatecznie sześć pracowni architektonicznych: 6a architects; DRDH Architects; Gort Scott; Hall McKnight; Tim Ronalds Architects.

Projektanci z  6a architects zaproponowali budowę półksiężycowatego obiektu otwartego na rzekę. Prosta bryła z ceglaną elewacją ozdobiona byłaby biżuterią – złocistymi balustradami balkonów. Na dekoracyjny detal postawili też architekci  Gort Scott. Surowa elewacja z jasnej cegły skontrastowana została z neogotyckimi metalowymi kratami. DRDH stawia na styl modernizmu i białe bryły wśród zieleni, a  Tim Ronalds Architects na bardzo tradycyjną w wyrazie czerwoną cegłę i prostotę formy. Najśmielej zapowiada się projekt  Hall McKnight z niewielkim pawilonem nad brzegiem rzeki i podcieniami.przeczytaj rowniez
Zdjęcia: 6a Architects, Gort Scott, Hall McKnight, Tim Rolands, DRDH
Data publikacji: 9.02.2016 12:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.