Architektura
ARCHITEKTURA

Nowe Muzeum Polaków ratujących Żydów. GALERIA

 • Komentarze

Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów

Nowe muzeum w Markowej, plac z podświetlanym tabliczkami. Im bliżej wejścia do budynku, tym świecących płytek więcej

Fot: Nizio Design International - materiały prasowe
 • Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów
 • Bryła Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej
 • Elewacja Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej
 • Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, detal elewacji
 • Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, plac przed wejściem
 • Architektura wnętrz muzeum w markowej
 • Wnętrze muzeum w Markowej. Biała bryła kryje pamiątki po patronach muzeum
 • Muzeum w Markowej, "dziób" bryły widziany od wnętrza. Architektura wnętrz wystawy
 • Wystawa w Muzeum Polaków ratujących Żydów. Architektura wnętrz

Zaprojektowane przez Nizio Design International muzeum w Markowej zostało otwarte w 2016 roku. Żelbetowa bryła pokryta kortenem miesci minimalistycznie urządzone wnętrze

W Markowej, podkarpackiej wsi liczącej ok. 4 tys. mieszkańców w marcu 2016 otwarte zostało Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Nazwa upamiętnia mieszkańców miejscowości,  Wiktorię i Józefa Ulmów którzy wraz z szóstką dzieci zostali zabici przez hitlerowców za ukrywanie żydowskich rodzin. W 1995 roku izraelski instytut Yad Vashem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Konkurs architektoniczny

W 2008 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego zadecydował o budowie nowego muzeum. W kolejnym roku ogłoszono konkurs architektoniczny, a następnie spośród 25 zgłoszonych projektów wybrano projekt do realizacji.  Pierwsze miejsce w konkursie zajęła warszawska pracownia Nizio Design International, ta sama, która przygotowała projekt wystawy stałej dla Muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum Polin. Muzeum w Markowej jest skromniejsze od warszawskich instytucji, mniej też w nim multimediów, ale ta surowość pasuje do poważnego tematu.

Bryła

Siedziba muzeum góruje nad główną drogą Markowej i rzadko rozstawionymi domami. Na dawnej łące powstał plac z podświetlaną posadzką. Przestrzeń ta jest pomnikiem poświęconym osobom, które zginęły ratując Żydów. Nazwiska zabitych zapisane zostały na podświetlanych od dołu przezroczystych tabliczkach. Plac wycięty został w łagodnie wznoszącym się zboczu pagórka. Mur zamykający plac od strony szczytu zostały umieszczone kolejne tabliczki, tym razem wykonane z granitu. Zapisano na nich nazwiska Polaków pomagających żydowskim sąsiadom. Tabliczki ułożone zostały w linie-promienie, biegnące w stronę wejścia.
Sam budynek wbija się ostrym klinem w zbocze, widziany od góry przypomina kadłub zagrzebanego w ziemi okrętu. Podobieństwo to podkreśla rdzawa barwa pokrytej stalą kortenowską elewacji. Fasada ma archetypiczny kształt kojarzący się z domem, przysadzista podstawa nakryta wysokim dwuspadowym dachem. Na osi budynku umieszczono przeszkloną ścianę z wejściem. Wpadające przez szyby światło nie rozprasza półmroku panującego we wnętrzu.

Architektura wnętrz muzeum

W centrum budynku znajduje się podświetlony prostopadłościan z białymi ścianami. To symboliczne wyobrażenie domu patronów muzeum. We wnętrzu wyeksponowano pamiątki, w tym meble, warsztat stolarski, ul, książki oraz aparaty fotograficzne Józefa Ulmy. Na wystawie znalazły się także nagrania, filmy i inne dokumenty.  
Jednoprzestrzenne wnętrze zaaranżowane zostało skromnie, w odcieniach szarości i czerni. Głównym materiałem wykończeniowym jest beton architektoniczny. Naprzeciw wejścia ściany zbiegają się pod ostrym kątem. W miejscu, w którym się stykają, znalazła się pionowa, wąska szczelina, symboliczna brama śmierci.


 

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.