Architektura
ARCHITEKTURA

Nowe muzeum w wiktoriańskich gmachach

  • Komentarze

Wiktoriańska bryła - część przyszłej siedziby Museum of London

Wiktoriański kompleks z 2 poł XIX wieku ma bogato dekorowane mury

Fot: © MRC/ Luke Hayes

Museum of London ogłosiło konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby. Zwycięzca ma zaadaptować wiktoriańskie hale targowe i magazyny na przestrzeń wystawową

Muzeum historii Londynu szczyci się zbiorami nie mającymi równych wśród innych miejskich kolekcji. Udokumentowana historia miasta nad Tamizą sięga I wieku i skromnej osady założonej przez wojska rzymskie. W kolekcji Museum of London są eksponaty jeszcze starsze, z epoki kamiennej. Kolejne wieki są coraz lepiej reprezentowane. Przedstawiają fascynującą historię miasta, w tym tragiczne epizody dziesiątkujące mieszkańców, jak epidemia Czarnej Śmierci i Wielki Pożar. Zbiory wciąż rosną, nic w tym zresztą dziwnego, gdy dla muzeum pracuje niemal 200 archeologów. 

 
Kolekcja już dawno stała się na tyle duża, że większość eksponatów spoczywa w magazynach.
W 2015 roku dyrekcja muzeum ogłosiła plany przeniesienia instytucji do nowej siedziby. Wybór padł na kompleks budynków w Smithfield w centrum Londynu. Stare gmachy, m.in. najstarszy zachowany magazyn-chłodnia w ostatnich latach stały nieużywane i groziła im rozbiórka. Muzeum zajmie m.in. dawną halę Targu Rybnego i główne targowisko.

Prowadzony przez Malcolm Reading Consultants konkurs architektoniczny został sfinansowany przez władze miasta, które przeznaczyły na ten cel 200 000 funtów. Międzynarodowy konkurs będzie miał dwa etapy, pierwszy z nich zostanie ogłoszony już w lutym 2016 i rozstrzygnięty wiosną. Laureatów konkursu architektonicznego poznamy wiosną. Władze miasta spodziewają się dużego zainteresowania konkursem – w końcu jak często zdarza się okazja do zaprojektowania muzeum w centrum jednego z najważniejszych miast Europy? Nowa inwestycja ma zostać zrealizowana do 2021 roku.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: © MRC/ Luke Hayes
Data publikacji: 15.01.2016 13:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.