archirama.pl

Nowe tężnie w Busku-Zdroju. Wyniki konkursu architektonicznego

W świętokrzyskim uzdrowisku Busko-Zdrój ma powstać tężnia z kompleksem uzdrowiskowym. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym zdobyła pracownia 2pm z Warszawy

Czarna bryła, wewnątrz jasny plac. Współczesna architektura w Busku Zdroju

Projekt nowej tężni w Busku Zdroju

Fot: pracownia 2PM

Tężnie jak stadion

Nowy kompleks uzdrowiskowy w Busku-Zdroju składać się będzie z tężni i centralnie położonego pawilonu ogrodowego z pijalnią wody mineralnej. Nowy obiekt ma powstać w parku zdrojowym „Za Maskalisem”. Projektanci zaproponowali wyrazistą bryłę obiektu, ze względu na owalny kształt i skalę założenia kojarzącą się nieco z współczesną architekturą obiektów sportowych. Podwójne ściany tężni tworzą owal, przecięty trzema wąskimi prześwitami, strefami wejściowymi. Wysokie ściany mają wznosić się powyżej koron pobliskich drzew, powinny więc być dobrze widoczne. Parująca woda ma spływać pod ścianach skonstruowanych z drewnianych bali i obłożonych gałęziami tarniny. Całość powinna być efektowna – wielki ciemny monolit otoczony o zmierzchu obłokami pary. Bryła została usytuowana w centrum parku, ze wszystkich stron prowadzić do niej mają promieniście ułożone alejki.

Po przekroczeniu zewnętrznego pierścienia można będzie wejść w ciemny korytarz wypełniony wilgotnym powietrzem, albo przejść prosto na jasny centralny plac. W jego centrum znajdzie się lekki, przeszklony pawilon oranżerii – pijalni wód.

Konkurs architektoniczny

W konkursie architektonicznym zorganizowanym przez kielecki oddział SARP, pierwszą nagrodą oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego zdobyła pracownia architektoniczna 2pm pod
kierownictwem Piotra Musiałowskiego.  Autorzy nagrodzonej pracy znani są m.in. z realizacji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie. O prowadzącym projekt architekcie pisaliśmy kilka lat temu w związku z jego pierwszym zrealizowanym projektem, budynkiem toalety publicznej w Kazimierzu Dolnym, zbudowanym według projektu, który zdobył główną nagrodę w konkursie Projekt Łazienki Sanitec KOŁO.

Projekt warszawskiej pracowni był jednym z 19 prac nadesłanych na konkurs architektoniczny. Nagrody drugiej nie przyznano, jury zdecydowało się na dwie równorzędne trzecie nagrody. Jedną z nich otrzymał zespół TEAM S.C. (Jerzy Gryc, Wawrzyniec Kuc, Wojciech Kurzeja), który połączył tężnie z pawilonem pijalni.
Drugą z równorzędnych nagród otrzymali projektanci z Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego Kelvin. Ich praca zakładała budowę wielopoziomowych pomostów spacerowych biegnących nad tężnią i pomiędzy spłukiwanymi solanką ścianami.

Nowe uzdrowisko

Choć Budko-Zdrój znane jest z wód leczniczych od dawna, a solne źródła eksploatowano co najmniej od XIII wieku, pierwsze niewielkie tężnie otwarte zostały w nim dla kuracjuszy dopiero w 2008 roku. Opary solanki jodkowo-bromkowej naśladują warunki panujące nad morzem. W uzdrowisku leczone są m.in. schorzenia neurologiczne, reumatologiczne i układu krążenia.
Władze miasta liczą na uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych. Według wstępnych planów kompleks mógłby być zrealizowany w latach 2017-2018.


Autor: KZ
Zdjęcia: pracownia 2PM
Data publikacji: 23.07.2015 13:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!