Architektura
ARCHITEKTURA

Nowe Żerniki nagrodzone w Durbanie

  • Komentarze

„Nowe Żerniki” to przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP

„Nowe Żerniki” to przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP

Fot: Materiały prasowe wroclaw.pl

Modelowe osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu oraz słynne miasto Wuhan w Chinach zdobyły ex aequo główną nagrodę przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie urbanistów

Współczesna architektura Wrocławia

Nowe Żerniki czyli WUWA 2 to jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w polskim budownictwie mieszkaniowym ostatnich lat. Wrocławskie osiedle ma stać się wzorem dla przyszłych inwestycji, służąc jako źródło pomysłów. Dostosowanie architektury do potrzeb różnych użytkowników, wprowadzenie na rynek tanich, wysokiej jakości mieszkań, projektowanie z myślą o środowisku to ważne dla osiedla założenia. Najbardziej istotna jest jednak nowa urbanistyka – organizacja przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej i infrastruktury. Nowe Żerniki mają mieć zielone aleje, miejsca do wypoczynku, niewielkie obiekty handlowe, przedszkola i szkoły, wszystko co potrzebne jest do wygodnego życia w mieście. Tak zaprojektowane osiedle z założenia kontrastuje z przedmieściami z ich anonimowymi rzędami domów i koniecznością dalekich dojazdów.  
WUWA2 to wspólne przedsięwzięcie realizowane m.in. przez władze miasta i stowarzyszenie architektów SARP, licznych projektantów.

Nagroda urbanistów

Pracę projektantów nagrodzili uczestnicy dorocznego kongresu urbanistów ISOCARP (International Society of City and Regional Planners). Międzynarodowe stowarzyszenie ma członków w osiemdziesięciu krajach, każdego roku organizuje światowy kongres. W 2016 roku odbył się on w Durbanie pod hasłem „Miasta które mamy – miasta jakich potrzebujemy”. Z RPA Polacy przywieźli nagrodę dla najbardziej innowacyjnego projektu miejskiego (Merit Prize), przyznaną ex equo wrocławskiemu osiedlu i Wuhan w Chinach. Jurorzy docenili sposób planowania osiedla, angazujący samorząd, organizacje i stowarzyszenia, a także samych mieszkańców poprzez proces partycypacji społecznej. Pomysł miasta-ogrodu nie jest nowy, ale we Wrocławiu wrócił w świeżej formie - a co najważniejsze, sposób realizacji najwyraźniej się sprawdza i mógłby być przyjęty także w innych miastach.
Jak dotąd, to pierwszy polski projekt wyróżniony przez istniejącą od 1965 roku organizację. W 2008 nagrodzono projekt Miasteczka Wilanów w Warszawie - inwestycji skądinąd równei często krytykowanej, co chwalonej - jednak głównym projektantem warszawskiego osiedla jest Guy Perry, architekt i urbanista francusko-amerykańskiego pochodzenia.

Podczas tegorocznej edycji w kategorii projektów wielkoskalowych nagrodę główną również przyznano dwóm miastom, Ottawie i Brukseli. Kolejny punkt dla Wrocławia, konsekwentnie budującego markę miasta innowacyjnego.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Materiały prasowe wroclaw.pl
Data publikacji: 23.09.2016 13:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.