archirama.pl

Nowe Żerniki nagrodzone w Durbanie

Modelowe osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu oraz słynne miasto Wuhan w Chinach zdobyły ex aequo główną nagrodę przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie urbanistów

„Nowe Żerniki” to przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP

„Nowe Żerniki” to przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP

Fot: Materiały prasowe wroclaw.pl

Współczesna architektura Wrocławia

Nowe Żerniki czyli WUWA 2 to jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w polskim budownictwie mieszkaniowym ostatnich lat. Wrocławskie osiedle ma stać się wzorem dla przyszłych inwestycji, służąc jako źródło pomysłów. Dostosowanie architektury do potrzeb różnych użytkowników, wprowadzenie na rynek tanich, wysokiej jakości mieszkań, projektowanie z myślą o środowisku to ważne dla osiedla założenia. Najbardziej istotna jest jednak nowa urbanistyka – organizacja przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej i infrastruktury. Nowe Żerniki mają mieć zielone aleje, miejsca do wypoczynku, niewielkie obiekty handlowe, przedszkola i szkoły, wszystko co potrzebne jest do wygodnego życia w mieście. Tak zaprojektowane osiedle z założenia kontrastuje z przedmieściami z ich anonimowymi rzędami domów i koniecznością dalekich dojazdów.  
WUWA2 to wspólne przedsięwzięcie realizowane m.in. przez władze miasta i stowarzyszenie architektów SARP, licznych projektantów.

Nagroda urbanistów

Pracę projektantów nagrodzili uczestnicy dorocznego kongresu urbanistów ISOCARP (International Society of City and Regional Planners). Międzynarodowe stowarzyszenie ma członków w osiemdziesięciu krajach, każdego roku organizuje światowy kongres. W 2016 roku odbył się on w Durbanie pod hasłem „Miasta które mamy – miasta jakich potrzebujemy”. Z RPA Polacy przywieźli nagrodę dla najbardziej innowacyjnego projektu miejskiego (Merit Prize), przyznaną ex equo wrocławskiemu osiedlu i Wuhan w Chinach. Jurorzy docenili sposób planowania osiedla, angazujący samorząd, organizacje i stowarzyszenia, a także samych mieszkańców poprzez proces partycypacji społecznej. Pomysł miasta-ogrodu nie jest nowy, ale we Wrocławiu wrócił w świeżej formie - a co najważniejsze, sposób realizacji najwyraźniej się sprawdza i mógłby być przyjęty także w innych miastach.
Jak dotąd, to pierwszy polski projekt wyróżniony przez istniejącą od 1965 roku organizację. W 2008 nagrodzono projekt Miasteczka Wilanów w Warszawie - inwestycji skądinąd równei często krytykowanej, co chwalonej - jednak głównym projektantem warszawskiego osiedla jest Guy Perry, architekt i urbanista francusko-amerykańskiego pochodzenia.

Podczas tegorocznej edycji w kategorii projektów wielkoskalowych nagrodę główną również przyznano dwóm miastom, Ottawie i Brukseli. Kolejny punkt dla Wrocławia, konsekwentnie budującego markę miasta innowacyjnego.

Autor: KZ
Zdjęcia: Materiały prasowe wroclaw.pl
Data publikacji: 23.09.2016 13:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!