Architektura
ARCHITEKTURA
Kładka przypominająca DNA

Nowoczesna architektura - kładka dla pieszych przypominająca DNA

 • Komentarze

Kładka dla pieszych

Projekt kładki w Singapurze został wybrany w drodze konkursu, w którym wzięło udział 36 zespołów

Fot: Cox Architecture
 • Kładka dla pieszych
 • Kładka dla pieszych
 • Kładka dla pieszych
 • Kładka dla pieszych
 • Kładka dla pieszych

W Polsce niewiele jest przykładów ciekawych przepraw dla pieszych. Dlatego też warto szukać inspiracji w zagranicznych realizacjach. W Singapurze powstała kładka dla pieszych, której konstrukcja przypomina DNA. Do tego dołożono iluminacje świetlne i obiekt stał się rozpoznawalnym elementem miasta.

Niesamowita kładka dla pieszych, która powstała na rzece w Singapurze to wynik konkursu architektonicznego zorganizowanego w 2006 roku. Największe wrażenie robi w nocy, kiedy zostaje podświetlona konstrukcja mostu. Kładka powstała w najszybciej rozwijającej się części miasta Marina Bay.

Nowoczesna architektura - kładka dla pieszych w formie łuku

Niesamowita konstrukcja mostu została doceniona na międzynarodowym konkursie World Architecture Festival w 2010 roku. Stalowa konstrukcja mostu to połączone ze sobą dwie helisy. Dzięki temu kładka wygląda jak przeskalowane DNA. Piesza przeprawa ma 280 metrów długości, a do użytku została oddana w lipcu 2010 roku i do teraz jest jednym z kilku rozpoznawalnych elementów Singapuru.

Projekt powstał w australijskiej pracowni Cox Rayner Architects współpracującej z singapurskim biurem Architects 61. Helix Bridge – bo tak nazywa się ten obiekt, miał być bardzo ekonomiczną konstrukcją. Dzięki przecinaniu się spiralnych elementów możliwe było zaprojektowanie zadaszenia, wykonane przede wszystkim ze szkła. Zadaszenie zwiększa komfort użytkowania kładki – chroni przed deszczem, ale zarazem daje schronienie przed słońcem.

Kładka dla pieszych została wykonana ze stali

Konstrukcja przeprawy została w całości wykonana ze stali nierdzewnej, która została wyposażona w oświetlenie LED. Dzięki temu, wieczorami kładka rozświetla się różnymi kolorami. Znalazło się tu również miejsce na cztery punkty widokowe. Zaprojektowano platformy, które wystawiono poza zewnętrznymi granicami kładki. Można z nich podziwiać panoramę Marina Bay pełną drapaczy chmur.

W Polsce trwa konkurs architektoniczny na pieszą przeprawę, która połączy warszawską Pragę z lewym brzegiem Wisły. Czy wybrany w konkursie projekt stanie się jedną z ikon stolicy Polski? My liczymy na to, że tak właśnie będzie i za kilka lat pochwalimy się równie ciekawą polską realizacją.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Cox Architecture
Data publikacji: 9.03.2017 10:24
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.