Niesamowita kładka dla pieszych, która powstała na rzece w Singapurze to wynik konkursu architektonicznego zorganizowanego w 2006 roku. Największe wrażenie robi w nocy, kiedy zostaje podświetlona konstrukcja mostu. Kładka powstała w najszybciej rozwijającej się części miasta Marina Bay.
Nowoczesna architektura - kładka dla pieszych w formie łuku
Niesamowita konstrukcja mostu została doceniona na międzynarodowym konkursie World Architecture Festival w 2010 roku. Stalowa konstrukcja mostu to połączone ze sobą dwie helisy. Dzięki temu kładka wygląda jak przeskalowane DNA. Piesza przeprawa ma 280 metrów długości, a do użytku została oddana w lipcu 2010 roku i do teraz jest jednym z kilku rozpoznawalnych elementów Singapuru.
Projekt powstał w australijskiej pracowni Cox Rayner Architects współpracującej z singapurskim biurem Architects 61. Helix Bridge – bo tak nazywa się ten obiekt, miał być bardzo ekonomiczną konstrukcją. Dzięki przecinaniu się spiralnych elementów możliwe było zaprojektowanie zadaszenia, wykonane przede wszystkim ze szkła. Zadaszenie zwiększa komfort użytkowania kładki – chroni przed deszczem, ale zarazem daje schronienie przed słońcem.
Kładka dla pieszych została wykonana ze stali
Konstrukcja przeprawy została w całości wykonana ze stali nierdzewnej, która została wyposażona w oświetlenie LED. Dzięki temu, wieczorami kładka rozświetla się różnymi kolorami. Znalazło się tu również miejsce na cztery punkty widokowe. Zaprojektowano platformy, które wystawiono poza zewnętrznymi granicami kładki. Można z nich podziwiać panoramę Marina Bay pełną drapaczy chmur.
W Polsce trwa konkurs architektoniczny na pieszą przeprawę, która połączy warszawską Pragę z lewym brzegiem Wisły. Czy wybrany w konkursie projekt stanie się jedną z ikon stolicy Polski? My liczymy na to, że tak właśnie będzie i za kilka lat pochwalimy się równie ciekawą polską realizacją.