archirama.pl

Nowoczesna architektura zmienia Warszawę - nowy plac w centrum stolicy

Nowoczesna architektura obok zabytków, prawdziwa miejska przestrzeń, plac jak we Włoszech – obok warszawskiej zachęty ma powstać zupełnie nowa wersja placu Małachowskiego

Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy w Warszawie. Plac Małachowskiego

Plac Małachowskiego w Warszawie już wkrótce się zmieni. Wyniki konkursu architektonicznego już w czerwcu

W piątek 28 lutego Zarząd Terenów Publicznych ogłosił konkurs na koncepcję modernizacji Placu Małachowskiego w Warszawie. Przygotowania do konkursu i konsultacje społeczne zajęły trzy lata. Prowadziły je wspólnie Urząd Dzielnicy Śródmieście, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zachęta - Narodowej Galerii Sztuki, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy i firma HOCHTIEF Development Poland. Organizatorzy konkursu liczą na śmiałe projekty i mają nadzieję, że plac zmieni się w prawdziwą miejską przestrzeń. Konkurs architektoniczny na projekt placu jest otwarty, więc szansę na wygraną mają także młodzi architekci. Na zwycięzców oprócz prestiżu czekają też nagrody pieniężne: 40 000  zł  za I miejsce, 20 000 zł za II miejsce, 10 000 zł za III miejsce i dwa wyróżnienia o łącznej wartości 10 000 zł. Koszt przebudowy placu może wynieść ok. 8 mln zł.

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną pod koniec czerwca 2014 – na pewno pokażemy je w Archiramie.

 
Plac Małachowskiego, choć nieco ukrytym znajduje się w sercu Warszawy, u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej. W pobliżu znajdują się m.in. kościół Ewangelicko-Augsburski św. Trójcy, Zachęta i Muzeum Etnograficzne – w obecnej siedzibie muzeum mieściły się dawniej dwie loże masońskie, sąsiadując z restauracjami i siedzibami wydawnictw. Być może, na placu znów będzie tętnić życie.

Data publikacji: 28.02.2014 18:36

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!