archirama.pl

NOWOCZESNA CHIŃSKA ARCHITEKTURA. WEIHAI PAVILION nowoczesna bryła z widokiem na morze

Nowoczesna architektura w Chinach zdobywa coraz większą popularność. W państwie środka powstaje coraz więcej budynków i wieżowców o oryginalnych bryłach w nowoczesnym stylu. WEIHAI PAVILION to pawilon z widokiem na morze i pierwsza realizacja w Chinach biura architektonicznego Make Architects.

Nowoczesna architektura chińska WEIHAI PAVILION 4

Nowoczesna architektura w Chinach WEIHAI PAVILION z szeroką perspektywą

Fot: Shu He/ Make Architects

Weihai Pavilion to budynek konferencyjny zbudowany na malowniczym wybrzeżu Shandong Peninsula. Projekt stworzyło biuro projektowe Make Architects. Budynek liczy sobie około 2000 metrów kwadratowych powierzchni został zaprojektowany w nowoczesnym stylu. Simon Lincoln, główny architekt projektu, chciał stworzyć budynek, który pozwoli wszystkim użytkownikom cieszyć się wyjątkowym miejsce, w którym pawilon powstał. Poza tym miał stać się kolejnym przykładem nowoczesnej architektury w Chinach.

Dlatego Weihai Pavilion został tak zaprojektowany przez architektów, aby dać możliwość korzystania z widoków oferowanych przez pobliski ocean. Szklana elewacja jest tak skonstruowana, że daje panoramiczny widok o kącie 180 stopni. Poza tym takie przeszklenie pozwala na wykorzystanie naturalnego światła słonecznego do oświetlenia wnętrza budynku. Z kolei specjalna konstrukcja dachu zapewnia odpowiednią ilość cienia w upalne letnie dni. Weihai Pavilion wraz z jego otoczeniem zostały zaprojektowane tak, aby wspólnie stworzyć wrażenie podróży. Odwiedzający podróżując na wyspę przez most idzie krętą ścieżką prowadzącą do pawilonu.

>>Ranking TOP 10 najlepszej architektury w Chinach!

Towarzyszy mu odbicie miasta, które pozostało za nim. Wewnątrz budynku, zwiedzający jest prowadzony przez szereg pomieszczeń, w których stopniowo objawia się widok na morze. Pawilon składa się z dwóch głównych pomieszczeń oddzielonych bambusową ścianą. Znajdują się tutaj, bar, małe kino, sale konferencyjne i biura. Zewnętrzną część pawilonu oplata rozległy taras. Make Architects to brytyjska pracownia architektoniczna załozona w 2004 roku przez Kena Shuttlewortha. Biuro ma w swoim dorobku 21 realizacji na całym świecie. Obecnie Make Architects prowadzą pięć nowych projektów architektonicznych na terenie Chin.

>>Więcej o projektach Make Architects

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Shu He/ Make Architects
Data publikacji: 9.08.2012 11:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!