Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura z drewna. Zobacz nowoczesne domy z drewna

Nowoczesne domy z drewna. Jak świat projektuje z drewna?

 • Komentarze

Dom w Anyang w Korei Południowej to doskonałe połączenie drewna i stali

Dom w Anyang w Korei Południowej to doskonałe połączenie drewna i stali

Fot: dzięki uprzejmości Rintala Eggertsson Architects
 • Dom w Anyang w Korei Południowej to doskonałe połączenie drewna i stali
 • Dom jednorodzinny w Korei Południowej od wewnątrz również jest wykończony drewnem
 • La Perle w Konstancinie to mają być tak zwane "inteligentne" domy
 • Inwestycja La Perle to połączenie drewna z różnymi materiałami. Wygląda ciekawie

Drewno w architekturze stosowane jest od zawsze. Z drewna można projektować zarówno nowoczesne budynki, jak i stworzyć obiekt klimatyczny nawiązujący do historii, czy też połączyć te dwa założenia. Zobaczcie, jak świat buduje domy jednorodzinne z drewna!

Drewno i szkło – lekka architektura

Villa Isabella została zaprojektowana przez pracownię Brasil Arquitetura. Kawałek brazylijskiej architektury znalazł się w mieście Hanko w Finlandii. Ten dom jednorodzinny prezentuje doskonałe połączenie szkła z drewnem. Duże tafle szkła pełnią rolę łączników między poszczególnymi przestrzeniami domu. Do tego dom zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz został obłożony drewnianymi deskami. Te dwa materiały doskonale się ze sobą komponują.

>> Cocon House - architektura z kosmosu już na ziemi!

Drewno i stal – połączenie idealne

Architekt Sami Rintala postanowił zaprojektować dom, którego głównymi materiałami budowlanymi są stal i drewno. Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w parku Anyang, w mieście Seul (Korea Południowa). Dom niesamowicie kontrastuje się z gęsta, często rozłożystą i wysoka zabudową miasta Seul. Jednak ten niewielki dom jednorodzinny pozwala oderwać się od tego zgiełku. Dodatkowo ciekawy styl a jakim budynek został wykonany stał się odrębna cząstką tej wielkiej aglomeracji. Budynek jako bryła charakteryzuje się prostymi, sześciennymi kształtami. Dzięki temu połączenie odpowiednich figur geometrycznych pozwoliło stworzyć bryłę o ciekawym kształcie. Podstawą jest tu stalowy sześcian, z którego „wyrastają” poziome prostopadłościenne klocki. Wszystkie te elementy zostały obłożone drewnianymi deskami. Wszystko to pozwoliło wybudować dom nowoczesny o bardzo ciekawej architekturze.

Typowy dom, też może być ciekawy

Nietuzinkowym rozwiązaniem mogą poszczycić się architekci z biura Rocha Tombal. Dom jednorodzinny, który zlokalizowany jest w Amsterdamie do na pierwszy rzut oka typowy dom z dwuspadowym dachem. Jednak architekci postanowili go urozmaicić. Obłożenie całego budynku delikatnymi i wąskimi deseczkami nadaje mu regionalnego wyglądu. Dodatkowo każde okno jest innego kształtu i wyraźnie wystaje poza obrys domu. Dodanie do brył kilku nietypowych elementów i kształtów powoduje, że z typowego, standardowego budynku powstał nowoczesny dom jednorodzinny o ciekawym kształcie i wykorzystujący delikatne materiały doskonale prezentujące się dla oka.

Polski przykład domu inteligentnego

W podwarszawskim Konstancinie ma powstać „inteligentne” osiedle domów. W tym wypadku poza najnowszymi technologiami obsługującymi wnętrze domu, spotykamy się również z ciekawą architekturą. Bryły budynków prezentują się mało skomplikowanie, prawdopodobnie dlatego, że najważniejsze będzie tu połączenie materiałów. Górne części brył, tworzące prostopadłościenny, zostały obłożone drewnem. Jednak w bryłach bardzo wyraźnie widać również połacie szkła i surowe betonowe ściany. Na elewacjach widoczne są również płytki i ciemne kamienie. Wszystko razem tworzy nowoczesną architekturę z odrobiną typowego dla polskich zespołów mieszkaniowych, standardu.

>> Dom grafitti już istnieje. Zobacz, jak wygląda!

Prostopadłościan jako typowe rozwiązanie dla architektury z drewna

Dom zaprojektowany w Melbourne, w Australii to kolejny przykład drewnianej architektury opartej na prostych kształtach. Architekci z australijskiej pracowni Jackson Clements Burrows Howthorn zaprojektowali dom z wyraźnie zarysowaną dominantą. Stanowi ją poziomy, podłużny element w kształcie typowego prostopadłościanu. Oczywiście został on obłożony drewnem, w którym wycięto regularne okrągłe otwory. Pozostałe elewacje domu również zostały wykonane z drewna i również powtarza się na nich motyw wyciętych, małych, regularnych otworów. Całe założenie jest na pewno wyrazem odwagi architektonicznej, ale dzięki takim odważnym rozwiązaniom kształtuje się nowoczesna architektura.

przeczytaj rowniez
 • Architektura współczesna Centrum Badawczego Parku Narodowego w Kanadzie
  Architektura współczesna Centrum Badawczego Parku Narodowego w Kanadzie

  W kanadyjskiej prowincji Quebec znanej jako ośrodek narciarski wznosi się bryła reprezentująca Park Narodowy Mont-Tremblant, w którym się znajduje. Jest to Centrum Badawcze zlokalizowane w sercu Parku Narodowego. Architektura współczesna została zaprojektowana tak, aby odsłaniać wspaniały widok na jezioro Monroe i okoliczne góry więcej

 • Bryła Slit House w Japonii – dom jednorodzinny bez okien
  Bryła Slit House w Japonii – dom jednorodzinny bez okien

  Dom jednorodzinny  Slit House znajduje się w prefekturze Shiga w Japonii i zajmuje ok. 210 mkw. Bryła rezydencji jest specyficzna, szczególnie jeśli chodzi o gabaryty. Zaprojektowana jest bowiem na planie prostokąta, którego dłuższy bok ma aż 105 metrów. Wyjątkowość domu jednorodzinnego polega również na tym, że nie posiada on okien! więcej

 • Architektura w Japonii – betonowy dom jednorodzinny w Abiko
  Architektura w Japonii – betonowy dom jednorodzinny w Abiko

  W japońskim mieście Abiko na wyspie Honsiu znajduje się niewielka bryła rezydencji, która całkowicie wyróżnia się na tle sąsiadujących obiektów. Mały dom  zbudowany jest niemal w całości z betonu architektonicznego więcej

 • „Steel Lady” - dom jednorodzinny w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects
  „Steel Lady” - dom jednorodzinny w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects

  Metalowy kubik ujęty w siatkę, w którym skrył się nieco mniejszy kubik betonowy, w którym z kolei zamieszkała jeszcze mniejsza bryła z drewna. Tak w skrócie wygląda dom jednorodzinny nazwany przez twórców z pracowni architektonicznej Chae–Pereira Architects - „Steel Lady” więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Rintala Eggertsson Architects, dzięki uprzejmości Budizol
Data publikacji: 13.08.2012 13:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.