archirama.pl

Nowoczesny dom jednorodzinny. UNStudio udowodniło jak budować ekologicznie i nowocześnie

Niedawno zakończyła się budowa domu jednorodzinnego projektu UNStudio. Dom zlokalizowano w okolicach Stuttgratu. Haus am Weinberg to doskonały przykład komponowania nowoczesnej architektury z otoczeniem, uwzględniając walory krajobrazowe.

Schody zaprojektowano w kształcie spirali. Umożliwia to obserwację drogi słońca

Schody zaprojektowano w kształcie spirali. Umożliwia to obserwację drogi słońca

Fot: UNStudio ©

Nowoczesna architektura to często kontrowersyjne rozwiązania, które spotykają się krytyka i dezaprobatą przyszłych użytkowników. To co dla architektów jest odważne, ciekawe i unikalne, dla pozostałych osób jest po prostu brzydkie. Co sądzicie o najnowszej realizacji domu jednorodzinnego od UNStudio?

Rozległa panorama z każdej strony domu

Z jednej strony rozległe tarasy dawnej winnicy, z drugiej przepiękna panorama malowniczego miasta Vistas. W takiej scenerii powstał dom jednorodzinny Haus am Weinberg projektu UNStudio. Dom został idealnie wkomponowany w spadek wzgórza.

>> Pierwszy Dom na Wodzie w Polsce!

Dom to lekka bryła z dużymi połaciami przeszkleń. Cała ściana zewnętrzna parteru od strony winnicy to szklane płyty. Na piętrze postanowiono przeszklić całkowicie ścianę od strony widoku na miasto Vistas. Jednak architekci zaznaczają, że to co najważniejsze kryje się we wnętrzu domu i dzięki pomysłowości przenika się z zewnętrznym kształtem bryły tworząc kompletny i zgodny obiekt.

Śledzenie drogi słońca w domu? To jest możliwe!

Wnętrze domu to przestrzeń pełna niepowtarzalnych i obłych kształtów. Jednak to tylko pozorny nieład i dowolność. Wnętrze przypomina rozwijający się rulon papieru. Jego centralną część stanowią schody nadające i organizujące we wnętrzu kierunek komunikacji. Przestrzenne spiralne schody prowadzą do najważniejszych części domu.

Dzięki spiralnemu ukształtowaniu wnętrza mieszkańcy domu mogą śledzić drogę słońca, które oświetla kolejne fragmenty pomieszczeń, do których prowadzą schody. Jest to kolejny przykład doskonalej korespondencji nowoczesnych rozwiązań z otoczeniem. Promienie słoneczne oświetlając kolejne fragmenty spiralnej drogi, wpadając przez wielkie połacie szkła dają wrażenie wnętrze w zewnętrzu – szyba jest niewidoczna i zapewnia idealny widok na rozległy krajobraz.

Konstrukcja domu

Elementy konstrukcyjne domu, takie jak ściany nośne, zostały znacznie ograniczone. Cała konstrukcja domu opiera się na czterech elementach: szyb windy, dwa filary i kolumna wewnętrzna. Dzięki zastosowaniu konstrukcji opartej na wspornikach, możliwe było zaprojektowanie tak dużych połaci szkła bez stosowania dodatkowych kolumn. Całość została pokryta stropodachem.

>> Mała, biała kuchnia. Zobacz jak zaprojektować białą kuchnię!

Haus am Weinberg to biała bryła, która w fazie projektowej została bardzo wnikliwie przemyślana. W dobie budownictwa ekologicznego warto pamiętać o integracji nowych obiektów z otoczeniem, dbaniu o energooszczędne gospodarowanie energią oraz sam wygląd budynku. Architektom z UNStudio wszystko się udało a dodatkowo stworzyli funkcjonalne i designerskie wnętrze.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: UNStudio ©
Data publikacji: 17.10.2012 15:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!