archirama.pl

Nowy budżet Warszawy na rok 2017. Sprawdź, na jakie inwestycje zostaną przeznaczone pieniądze

15 grudnia Rada m. st. Warszawy uchwaliła budżet na rok 2017. Zagospodarowano również środki Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2017 – 2045. Na co w najbliższych latach zostaną wydane pieniądze? Czy uważacie, że coś pominięto podczas uchwalania budżetu?

Bulwary nad Wisłą

Wizualizacja drugiego odcinka pierwszego etapu lewobrzeżnych bulwarów

Fot: Urząd Miasta w Warszawie, materiały prasowe

W roku 2017 władze Warszawy planują wydać 16,5 mld złotych. Znaczna część tych pieniędzy przeznaczona będzie na rewitalizację, czy budowę nowych przestrzeni i budynków w stolicy. Planowane inwestycje mają przede wszystkim podnieść jakość życia.

Budżet Warszawy na rok 2017 – jakie inwestycje są planowane w Warszawie?

W planach budżetowych warszawy na rok 2017 znalazła się miedzy innymi budowa 6 stacji II linii metra i przygotowanie do budowy kolejnych 8 stacji. Do 2045 roku na ten cel wydanych zostanie 715,6 mln zł. Dużą wagę przykłada się również do zakończenia budowy bulwarów wiślanych. Dodatkowo, planowane jest ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie odcinka od pomnika Syrenki do Portu Czerniakowskiego.

W dziedzinie zagospodarowania przestrzennego planowane są budowa i modernizacja 36 parków i skwerów. Powstaną nowe ścieżki rowerowe, w tym pieszo-rowerowa kładka na Moście Łazienkowskim oraz rozstrzygnięcie konkursu na kolejną przeprawę dla pieszych i rowerzystów na wysokości ul. Okrzei i Karowej .

Ważnym planem w dziedzinie architektury Warszawy będzie Zintegrowany Program Rewitalizacji. Ma on na celu modernizację kolejnych kamienic, budowę centrów lokalnych, przyłączanie budynków do sieci cieplnej, zwiększenie zieleni i przestrzeni rekreacyjnej, z czego największa to modernizacja ośrodka sportowo-rekreacyjnego przy ul. Namysłowskiej.

Nowe szkoły i przedszkola zajęły ważne miejsce w budżecie Warszawy na rok 2017

W najbliższym roku na oświatę wydanych zostanie 3,4 mld złotych. Do 2022 roku na budowę szkół i przedszkoli miasto przeznaczy 813 mln zł. Dzięki tym środkom powstanie 15 szkół, 28 przedszkoli, a wiele placówek zostanie zmodernizowanych. Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie problemu przedszkoli to bardzo ważny element polityki stołecznej władzy.

Inwestycje kulturalne w budżecie Warszawy na najbliższe lata

Na kulturę w Warszawie miasto przeznaczy 113,6 mln złotych do roku 2045. Najważniejsze inwestycje to: budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, dzielnicowych Centrów Kultury na Ursynowie przy ul. I. Gandhi i na Woli przy ul. Elekcyjnej.

Są też pieniądze na modernizację zabytkowych obiektów oraz budowę długo oczekiwanej sali koncertowej Sinfonii Varsovii. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja Pałacyku Konopackiego, czy rewitalizacja i modernizacja teatru Baj przy ul. Jagiellońskiej. W 2017 roku mieszkańcy zobaczą Muzeum Warszawy po gruntownym remoncie. To będzie kluczowy moment w 80-letniej historii Muzeum, kiedy instytucja zostanie przedstawiona publiczności na nowo. Swoje podwoje otworzy tymczasowy pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który umożliwi aktywność wystawienniczą i edukacyjną Muzeum do czasu zakończenia docelowej budowy siedziby.

Wydatki na rekreację, sport i turystykę, podobnie jak w ubiegłorocznym budżecie, wyniosą 125,4 mln zł. Środki, które miały pierwotnie zostać przeznaczone na modernizację Toru Łyżwiarskiego „Stegny” posłużą modernizacji innych ośrodków Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Rozbudowane i zmodernizowane zostaną Ośrodki Hutnik, Namysłowska i Moczydło.

Zdjęcia: Urząd Miasta w Warszawie, materiały prasowe
Data publikacji: 16.12.2016 12:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!