Pozostałe trzy wieże wzniesione zostaną na podobną modłę, odbiegając od siebie jedynie kształtem. Cały kompleks nowego WTC ma być jednolity, dlatego fasady budynków zostaną wykończone z podobnych materiałów. Budowle urozmaicą panoramę Manhattanu, dodając jej szyku i ekstrawagancji. Dolne kondygnacje wieżowców zarezerwowano dla handlu detalicznego i usług. Zgodnie z założeniami architektów, mają być one zasymilowane z otoczeniem, nie tworzyć radykalnych granic w przestrzeni i zachować dostępność dla wszystkich. Pomyślano także o kilku placach wśród wysokościowców. Pracownicy i inni użytkownicy zyskają miejsce do chwili relaksu i wypicia kawy prosto z papierowego kubka - w iście nowojorskim stylu.
Transportation hub
Po otwarciu nowoczesnego centrum transportu World Trade Center Port Authority Trans-Hudson Transportation Hub (w skrócie WTC PATH), mieszkańcy „miasta, które nigdy nie śpi”, będą podróżować z nieznaną im wcześniej łatwością i wygodą - wszędzie tam gdzie zechcą.
Węzeł ma być przygotowany do przyjęcia 250 tysięcy pasażerów dziennie, zgodnie z prognozami zapotrzebowania na rok 2025 (tymczasowa stacja mieści 50 tysięcy pasażerów). Poniżej poziomu ulicy, w jednym miejscu skoncentrowane mają być metro (dostęp do 13 linii), kolej prowadząca na lotnisko JFK, sieć przejść podziemnych połączona z wieżowcami, a nawet portem promowym nad rzeką Hudson.
Znajdzie się też miejsce na handel, usługi i lokale gastronomiczne. Transportation hub jest dowodem na to, że możliwe jest połączenie funkcjonalności ze spektakularną architekturą. Został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Santiago Calatravę. Inspiracją do strzelistej bryły budynku był gest dziecka, które uwalnia z rąk gołębia. Projekt centrum ma więc symbolizować ptaka w locie. Łuki żebrowe dachu pozwolą, wg Calatravy, wpłynąć światłu słonecznemu na dół, do wnętrza budynku, gdzie będą platformy kolejowe. Szklane sklepienie otworzy się rokrocznie 11 września w hołdzie ofiarom tragedii, a w hali znajdą się flagi Stanów Zjednoczonych odzyskane z ruin Twin Towers.
W planach jest także zaprojektowane przez Franka Gehry’ego Centrum Sztuk Scenicznych WTC. Pomieści 1000 osób i będzie wykorzystywane, aby promować działalność artystyczną i sztukę.
Elementem krystalizującym całą przestrzeń, jej wspólnym mianownikiem, jest światło. Każdy z komponentów kompleksu został zaprojektowany tak, aby w pełni wykorzystać energię słoneczną- od ekologii aż po design. Rewitalizacja przestrzeni po dawnym World Trade Center wyznaczyła nową epokę dla architektury Dolnego Manhattanu.
Czytaj też: Pomnik ofiar ataku na World Trade Center prawie gotowy. 9/11 Memorial & Museum
- 1
- 2

-
Stararchitekt Santiago Calatrava zaprojektował zintegrowany węzeł komunikacyjny World Trade Center Transit Hub; współczesna architektura będzie oprawą funkcjonalnego systemu transportowego, dzięki któremu łatwiej będzie zobaczyć odbudowane drapacze chmur więcej
-
11 września w zdjęciach to zapis zamachu na WTC, jednej z największych tragedii w dziejach USA. Zdjęcia płonących wież na długo utkwiły w pamięci milionów ludzi na całym świecie. Bo zdjęcia z 11 września są świadectwem pamięci o tragedii zamachów na WTC. więcej
-
Nowy budynek WTC. Zamach z 11 września 2001 roku zniszczył wieże World Trade Center. 11 lat po zamachu powstaje nowe WTC. Obok Freedom Tower buduje się WTC 2. Zobacz zdjęcia odbudowywanego po zamachach WTC. więcej
-
Nowy WTC powstający w miejscu dawnych wież WTC, budynek Freedom Tower, jest obecnie najwyższym wieżowcem Nowego Jorku. Za dwa lata Freedom Tower będzie najwyższym drapaczem chmur w USA. Zobacz nowy WTC zbudowany po zamachach 11 września. więcej

- ARCHITEKTURA: Co zobaczyć w Nowym Jorku? World Trade Center Transit Hub
- ARCHITEKTURA: 11 WRZEŚNIA ZDJĘCIA. Zamach 11 września na WTC na zawsze zmienił Nowy Jork
- ARCHITEKTURA: NOWY BUDYNEK WTC. Wieża 2 WTC stanie w miejscu zamachu z 11 września [ZDJĘCIA]
- ARCHITEKTURA: Nowy WTC: Freedom Tower najwyższym budynkiem w Nowym Jorku
- ARCHITEKTURA: WORLD TRADE CENTER. WTC ikona ARCHITEKTURY, która upadła po zamachach 11 września