Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura. Nowe osiedle w Katowicach jak Nikiszowiec

Nowy Nikiszowiec w Katowicach? Powstaje osiedle inspirowane architekturą Nikiszowca

  • Komentarze

Katowice Nikiszowiec

Familiok charakterystyczny element architektury osiedla Nikiszowiec w Katowicach

Fot: Ewkaa/Wikimedia

W Katowicach ma postać nowe osiedle. Architekci projektujący katowickie osiedle inspirację czerpali ze słynnego osiedla Nikiszowiec.

Jak pisze Gazeta Wyborcza Katowice osiedle na wzór słynnego Nikiszowca zaprojektowała pracownia Architekci Pallado i Skupin. Osiedle będzie składało się z czterech budynków. Architekci projektując osiedle nawiązali do stylu słynnego osiedla Nikiszowiec.

Jak powiedział gazecie architekt i współautor projektu osiedle będzie budowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego, dlatego projekt musi być tani i prosty w realizacji. I dlatego pracownia sięgnęła po wzory znane z architektury przemysłowej Nikiszowca. Stąd charakterystyczna ceglasta elewacja oraz rysunki róż znanych z nikiszowieckiej poczty.

Więcej na temat nowego osiedla w Katowicach przeczytasz na stronach Gazety Wyborczej Katowice

Nikiszowiec to część katowickiej dzielnicy Janów-Nikiszowiec. Osiedle powstało na początku XX wieku z myślą o robotnikach pracujących w kopalni "Giesche". Jego budowa zakończyła się w 1918 roku. Osiedle zaprojektowali architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga. Na osiedlu powstało około 1000 mieszkań. Zazwyczaj mieszkania liczyły dwa pokoje. Całe osiedle miało zwartą i logiczną urbanistykę i pozwoliło na osiedlenie 8 tys. ludzi. Bloki zyskały miano familoków. Ich charakterystycznym znakiem jest elewacja z surowej czerwonej cegły.

>>Osiedle Przyjaźń 2.0. Kampus, który zmieni Jelonki

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: Ewkaa/Wikimedia
Data publikacji: 28.06.2012 12:42
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.