archirama.pl

Nowy plac Małachowskiego. Konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

Konkurs architektoniczny na projekt placu Małachowskiego został rozstrzygnięty. Jak będzie wyglądać nowa przestrzeń publiczna w centrum Warszawy? Prace mają się zacząć  w 2016 roku

Plac Małachowskiego. Współczesna architektura i urbanistyka Warszawy

Plac Małachowskiego. Współczesna architektura i urbanistyka Warszawy

Fot: plac Mąłachowskiego - materiały prasowe Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Konkurs architektoniczny na projekt placu Małachowskiego

Jury konkursu nie przyznało I nagrody. Laureatami II nagrody i zwycięzcami konkursu są projektanci: Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek, Jan Bagiński, Filip Dzimwasha, Adam Kluczek i Karolina Kuczyńska. Jury miało wprawdzie zastrzeżenia – brakowało autorskiego pomysłu na dalsze funkcjonowanie placu i odpowiedniego wyeksponowania czterech zabytkowych obiektów – ale praca została uznana za najlepszą.
Mimo że projekt uznano za najlepszy, zdecydowano się nie przyznawać I nagrody, ponieważ praca m.in. nie zapewnia właściwej ekspozycji wszystkim czterem zabytkom i nie zawiera oryginalnej propozycji działań kulturalnych czy społecznych placu. Warto przypomnieć, że w odróżnieniu od większości konkursów architektoniczno-urbanistycznych w konkursie tym oczekiwano nie tylko trafnych rozwiązań projektowych, ale i autorskiego pomysłu na działanie placu, który otaczają instytucje kultury, religii, nauki i biznesu (fragment uzasadnienia jury). Zdaniem jurorów, takiego pomysłu na funkcjonowanie placu zabrakło. Przedstawione koncepcje zostawiły poczucie niedosytu - jedna z najbardziej prestiżowych przestrzeni w śródmieściu Warszawy miała stać się wyjątkowym miejscem na mapie stolicy, mówiono o udziale w konkursie znanych pracowni z zagranicy. Rzeczywiście na konkurs nadesłano znaczną liczbę zgłoszeń - Na konkurs nadeszło 220 zgłoszeń. Ostatecznie nadesłano 51 prac, przy czym 16 z nich nie spełniło formalnych wymagań konkursu architektonicznego.

Druga nagroda w konkursie architektonicznym

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów projektu jest wyeksponowanie świątyni św. Trójcy. Zostanie ona otoczona niemal kwadratowym placykiem, ze schodzącymi coraz głębiej tarasami czy schodami, sięgającymi poziomu dolnego kościoła. W ten sposób powstać ma warszawskie Campo Santo – oczywiście na mniejszą skalę niż w Pizie.
Nowy plac Małachowskiego będzie połączony z Ogrodem Saskim. Cała przestrzeń składać się ma z trzech elementów; oprócz otoczenia św. Trójcy będzie to „Promenada Muzeów” oraz „piazzetty" ul. Burschego
Organizatorzy konkursu podkreślają, że środki na przebudowę placu są zapewnione, a prace mogą zacząć się już w 2016 roku.


III nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymały dwie prace. Autorzy pracy oznaczonej numerem 544 to projektanci z warszwskiego Towarzystwa Projektowego, Jerzy Porębski i Grzegorz Niwiński we współpracy z Janem Gancarkiem. Projekt numer 506 to praca architektów Marcina Adamczewskiego, Karola Pasternakowa, Piotra Maciaszkowa, Adrianny Bartniczuk, Diany Kwiatkowskiej i Tomasza Mikosiowa.

Również wyróżnienia przyznano dwóm koncepcjom, interesjącym, ale nie respektującym założeń konkursu. Były to prace nr 532 architekta Michała Bernasika oraz nr 541 zespołu architektów w składzie Tomasz Walaszczyk, Bartłomiej Pyrzyk i Konrad Jamrozik. Pierwsza z nich stawiała jako centrum promieniście rozplanowanego placu świąynię Świętej Trójcy. Druga proponowała rozbudowę Zachęty i wykorzystanie podziemnych pomieszczeń na kasy i restauracje.

Wyniki konkursu są efektem trzech lat współpracy władz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, firm Hochtief i Kulczyk Silverstein Properties oraz zboru Ewangelicko-Augsburskiego św. Trójcy, a także przeprowadzonych wcześniej konsultacji społecznych.


23 lipca o godz. 17:30 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się otwarta dyskusja pokonkursowa. Wszystkie zgłoszone prace będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Etnograficznym do końca lipca.Bryła świątyni św. Trójcy w Warszawie. Słoneczko?
Zdjęcia: plac Mąłachowskiego - materiały prasowe Muzeum Etnograficznego w Warszawie
Data publikacji: 16.07.2014 16:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!