„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Nowy terminal Rzeszów. Lotniska w Polsce

Nowy rzeszowski terminal. Jak zbudowany jest terminal w Jasionce?

 • Komentarze

Lotnisko Rzeszów

Lotnisko w Rzeszowie od dawna czekało na rozbudowę

Fot: SKANSKA

Nowy rzeszowski terminal ma poprawić obsługę lotniska w Jasionce. Zobacz z czego i w jakiej technologii zbudowano terminal rzeszowskiego portu lotniczego.

Nowy rzeszowski terminal wybudowała firma Skanska. Jej inżynierowie, na lotnisku w Jasionce, postawili czterokondygnacyjny obiekt z bardzo charakterystycznym i ciekawym wizualnie łukowatym dachem. Oprócz tego lotnisko w Rzeszowie zyskało instalację pozwalającą na odladzanie płyty lotniska.

>>Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka

Rzeszowski terminal portu lotniczego w Jasionce ma czterokrotnie większą powierzchnię od dotychczas funkcjonującej hali odlotów i przylotów. Budynek, który zostanie otwarty 8 maja, ma 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 90 tys. metrów sześciennych kubatury. Architektura nowego terminala w Jasionce została tak pomyślana, żeby nie ograniczać możliwości rozbudowy lotniska w przyszłości.

W razie potrzeby do istniejącego terminala, będzie można dobudować kolejne moduły. Według założeń projektowych, dzięki takiej powierzchni, nowy rzeszowski terminal będzie w stanie obsłużyć trzy razy więcej pasażerów niż dotąd. Szacunki mówią, że wciągu godziny na nowym lotnisku będzie można odprawić 700 osób na godzinę, czyli około 1,5 miliona pasażerów w skali całego roku.

Nowy rzeszowski terminal został wykończony tzw. wyspami akustycznymi. Są to prostokątne drewnopochodne płyty pełniące funkcją dekoracyjną i poprawiające akustykę hali. Jak podkreślają inżynierowie Skanska, sufit wyspowy umożliwia odpowiednie rozproszenie i pochłanianie dźwięków, co ma wpływ na czytelność komunikatów podawanych przez głośniki. W elewacji dominują szkło i aluminium. Konstrukcja oparta jest na ramowym szkielecie ze stali.

Stalowa konstrukcja dachu składa się z 3,5 tys. elementów, z których żaden nie jest taki sam. Pokrycie dachu zostało wykonane z profilowanych arkuszy blachy aluminiowej o długości 70 i szerokości 40 centymetrów w tzw. technice rąbka stojącego. Na czterech kondygnacjach nowego terminala mieści się około 250 pomieszczeń dla pasażerów, załóg i personelu lotniska. W całym obiekcie funkcjonuje sześć wind osobowych wspieranych ruchomymi schodami. Cały obiekt jest monitorowany 24 godziny przez blisko 250 kamer.

>>Lotniska w Polsce: Lublin, Rzeszów, Kielce nowe porty lotnicze

przeczytaj rowniez
 • Lotnisko w Modlinie na ukończeniu
  Lotnisko w Modlinie na ukończeniu

  Kończą się prace na lotnisku w Modlinie. Modliński port lotniczy wkrótce zacznie odprawiać pasażerów. Trwają również prace nad skomunikowaniem lotniska z Warszawą. więcej

 • Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka
  Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka

  Rusza nowy terminal portu lotniczego Rzeszów Jasionka. Budowa nowego terminala rzeszowskiego lotniska opóźniła się nieco, ale w końcu pasażerowie będą odprawiani w nowej hali przylotów i odlotów. 21 kwietnia terminal Jasionka otwiera drzwi dla zwiedzających. więcej

Zdjęcia: SKANSKA
Data publikacji: 18.04.2012 14:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.