archirama.pl

Nowy rzeszowski terminal. Jak zbudowany jest terminal w Jasionce?

Nowy rzeszowski terminal ma poprawić obsługę lotniska w Jasionce. Zobacz z czego i w jakiej technologii zbudowano terminal rzeszowskiego portu lotniczego.

Lotnisko Rzeszów

Lotnisko w Rzeszowie od dawna czekało na rozbudowę

Fot: SKANSKA

Nowy rzeszowski terminal wybudowała firma Skanska. Jej inżynierowie, na lotnisku w Jasionce, postawili czterokondygnacyjny obiekt z bardzo charakterystycznym i ciekawym wizualnie łukowatym dachem. Oprócz tego lotnisko w Rzeszowie zyskało instalację pozwalającą na odladzanie płyty lotniska.

>>Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka

Rzeszowski terminal portu lotniczego w Jasionce ma czterokrotnie większą powierzchnię od dotychczas funkcjonującej hali odlotów i przylotów. Budynek, który zostanie otwarty 8 maja, ma 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 90 tys. metrów sześciennych kubatury. Architektura nowego terminala w Jasionce została tak pomyślana, żeby nie ograniczać możliwości rozbudowy lotniska w przyszłości.

W razie potrzeby do istniejącego terminala, będzie można dobudować kolejne moduły. Według założeń projektowych, dzięki takiej powierzchni, nowy rzeszowski terminal będzie w stanie obsłużyć trzy razy więcej pasażerów niż dotąd. Szacunki mówią, że wciągu godziny na nowym lotnisku będzie można odprawić 700 osób na godzinę, czyli około 1,5 miliona pasażerów w skali całego roku.

Nowy rzeszowski terminal został wykończony tzw. wyspami akustycznymi. Są to prostokątne drewnopochodne płyty pełniące funkcją dekoracyjną i poprawiające akustykę hali. Jak podkreślają inżynierowie Skanska, sufit wyspowy umożliwia odpowiednie rozproszenie i pochłanianie dźwięków, co ma wpływ na czytelność komunikatów podawanych przez głośniki. W elewacji dominują szkło i aluminium. Konstrukcja oparta jest na ramowym szkielecie ze stali.

Stalowa konstrukcja dachu składa się z 3,5 tys. elementów, z których żaden nie jest taki sam. Pokrycie dachu zostało wykonane z profilowanych arkuszy blachy aluminiowej o długości 70 i szerokości 40 centymetrów w tzw. technice rąbka stojącego. Na czterech kondygnacjach nowego terminala mieści się około 250 pomieszczeń dla pasażerów, załóg i personelu lotniska. W całym obiekcie funkcjonuje sześć wind osobowych wspieranych ruchomymi schodami. Cały obiekt jest monitorowany 24 godziny przez blisko 250 kamer.

>>Lotniska w Polsce: Lublin, Rzeszów, Kielce nowe porty lotnicze

Zdjęcia: SKANSKA
Data publikacji: 18.04.2012 14:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!